افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شدند، می توانند واکسن کرونا بزنند؟

افرادی که قبلا به کرونا مبتلا شدند، می توانند واکسن کرونا بزنند؟

با سرعت گرفتن واکسیناسیون مقابل کرونا در کشورمان و اضافه شدن گروه های سنی و شغلی جدید به پروسه تزریق واکسن، سوالات مختلفی برای افراد در حوزه تزریق واکسن ایجاد می شود، بعنوان مثال آیا کسی که قبلا گرفتار بیماری کووید-19 شده، می تواند واکسن کووید-19 را دریافت کند؟، آیا کسی که پس از دریافت نوبت اول واکسن گرفتار بیماری کووید-19 شود می تواند واکسن نوبت دوم را دریافت کند؟به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، بنابر اعلام کانال تلگرامی سازمان نظام پزشکی، به این سوالات اینطور پاسخ داده شده است:


آیا کسی که قبلا گرفتار بیماری کووید-۱۹ شده است می تواند واکسن کووید-۱۹ را دریافت کند؟

باید توجه کرد که در صورتیکه بیماری خفیف بوده و بیمار نیاز به بستری پیدا نکرده باشد و از قرنطینه خارج شده باشد و علایم بیماری تب، سرفه، تنگی نفس، علایم گوارشی و... بطور کامل بهبود پیدا کرده باشد، حداقل ۱۰ روز از زمان تشخیص بیماری کووید-۱۹ تزریق واکسن کووید-۱۹ ممنوعیت ندارد.

در عین حال در صورتیکه بیماری شدید بوده و بیمار در بیمارستان بستری شده باشد، در مورد زمان تزریق واکسن بهتر است با پزشک معالج مشورت شود. با توجه به این که بیماران با سابقه بیماری کووید-۱۹ آنتی بادی های خنثی کننده ویروس را تا چند ماه در بدن خود دارند، تزریق واکسن کووید-۱۹ در این بیماران می تواند تا شش ماه به تعویق بیفتد.

آیا کسی که سابقه مواجهه پرخطر با بیمار کووید-۱۹ داشته است می تواند واکسن کووید-۱۹ را دریافت کند؟

در افرادی که سابقه مواجهه پرخطر با فرد مبتلا به بیماری کووید-۱۹ را داشته باشند، ابتدا باید تست PCR صورت گیرد. در صورت مثبت بودن تست PCR نباید واکسن تزریق شود. در صورتیکه تست PCR منفی باشد بیمار برای مدت ۱۴-۷ روز باید از نظر بروز علایم کووید-۱۹ پایش شود. در مواردی که علایم پس از این مدت بروز نکند واکسیناسیون می تواند صورت گیرد.

آیا کسی که پس از دریافت نوبت اول واکسن گرفتار بیماری کووید-۱۹ شود، می تواند واکسن نوبت دوم را دریافت کند؟

لازم به ذکر است تزریق واکسن کووید-۱۹ به هیچ عنوان موجب بروز بیماری کووید-۱۹ در افراد نمی گردد. با توجه به این که ایمنی زایی واکسن ها چند هفته پس از تزریق نوبت اول شروع می شود ممکنست فرد در ایام اولیه پس از تزریق نوبت اول به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شود.

در صورتی که بیمار پس از تزریق واکسن نوبت اول، گرفتار بیماری کووید-۱۹ شود می تواند نوبت دوم واکسن را در صورت بهبود علایم و خارج شدن از قرنطینه دریافت کند. اگر بیمار علامتدار باشد تزریق نوبت دوم واکسن تا زمان بهبود علایم باید به تعویق بیفتد.

1400/05/14
11:04:53
5.0 / 5
1228
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد