مطالعات نشان می دهد؛

هپاتیت منجر به ناباروری در مردان و زنان می شود

هپاتیت منجر به ناباروری در مردان و زنان می شود

تحقیقات نشان می دهد افراد مبتلا به هپاتیت B یا هپاتیت C با احتمال بالا مبتلا شدن به ناباروری روبرو هستند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهربه نقل از هلث سایت، هپاتیت یا هپاتیت ویروسی گروهی از بیماری ها هستند که معمولا کبد را تحت تاثیر قرار می دهند. سه نوع مجزا از هپاتیت وجود دارد، یعنی هپاتیت A، هپاتیتB و هپاتیتC. هر یک از این ویروس ها علایم متفاوتی را نشان می دهند و روش های درمانی متفاوتی دارند.
در حالی که هپاتیت می تواند به طرق مختلف منتقل شود، اما یکی از شایع ترین بیماری های مقاربتی است. وقتی صحبت از بیماری های مقاربتی و بیماری های تأثیرگذار بر باروری می شود، HPV، HIV، سوزاک و کلامیدیا به ذهن می رسد. اما در زمینه تشخیص و درمان ناباروری، توجه ویژه به هپاتیت ویروسی با تاکید بیشتر بر هپاتیت B و هپاتیت C مهم می باشد.
طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیشتر از ۳۲۵ میلیون نفر در جهان از عفونت هپاتیت B و هپاتیت C رنج می برند. خیلی از مردم نمی دانند که هپاتیت های B و C یکی از علل اصلی ناباروری در زوجین است.
هپاتیت B نوعی عفونت ویروسی کبدی است. علایم آن شامل زردی، تب، خستگی، مشکلات و درد معده، درد مفاصل و مدفوع رنگ روشن است. علایم امکان دارد تا ۶ ماه طول بکشد تا خویش را نشان دهد و بیشتر از یک سوم افراد مبتلا هیچ علامتی ندارند. تشخیص اغلب با آزمایش خون انجام می شود. این هپاتیت معمولا از راه رابطه جنسی، استفاده از سوزن مشترک، و از مادر به کودک منتقل می شود.
هپاتیت C یک عفونت کبدی است که می تواند صدمه جدی به کبد وارد کند. علایم امکان دارد بین ۲ هفته تا ۶ ماه ظاهر شوند، اما در خیلی از مواقع افراد مبتلا امکان دارد متوجه هیچ علائمی نشوند. علایم امکان دارد شامل تب، زردی، خستگی، از دست دادن اشتها، تهوع، درد معده، استفراغ، درد مفاصل، مدفوع خاک رسی و ادرار تیره باشد.
هپاتیت C می تواند از راه رابطه جنسی با افراد آلوده، داشتن شریک جنسی متعدد، استفاده از سوزن و دارو مشترک، به اشتراک گذاشتن وسایل مراقبت شخصی، خالکوبی در شرایط غیربهداشتی و انتقال عفونت از مادر به فرزند منتقل شود.
در زنان مبتلا به هپاتیت B و هپاتیت C، اختلالات قاعدگی عامل اصلی مشکلات باروری است که می تواند به علت عواملی باشد که از صدمه کبدی ناشی می شود مانند سیروز کبدی. خانمهایی که پیش از یائسگی مبتلا به هپاتیت C می شوند در معرض خطر بالای نارسایی زودرس تخمدان هستند. این مساله امکان دارد باروری این زنان را برای یک عمر تحت تاثیر قرار دهد. این وضعیت همینطور می تواند سبب مرده زایی، سقط جنین و دیابت حاملگی شود.
مشخص شده است که خیلی از ویروس ها می توانند بر اسپرم تاثیر گذاشته و سبب ناباروری مردان شوند. مطالعات نشان داده است که هپاتیت C می تواند سبب افزایش قابل توجه مورفولوژی غیرطبیعی در اسپرم و کاهش تحرک آن شود. با افزایش بار ویروسی هپاتیت C، تعداد اسپرمها هم به ترتیب کاسته می شود.
همچنین اثبات شده پروتئین S در هپاتیت B باعث کاهش تحرک اسپرم شده و میزان لقاح در اسپرم را بیشتر از نصف می کاهد. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که زوجین، در جایی که شریک مرد مبتلا به هپاتیت B باشد، حتی بعد از IVF با خطر باروری پایین روبرو هستند.
واکسیناسیون یک روش مؤثر و کاملاً ایمن برای محافظت از همه در مقابل هپاتیت B است. همینطور هپاتیت B نخستین واکسن ضدسرطان نامیده می شود چونکه از سرطان کبد ناشی از هپاتیت B جلوگیری می کند.


منبع:

1400/05/10
12:54:25
5.0 / 5
1258
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد