كارشناس بیماری های متابولیك تاكید كرد؛

لزوم آزمایش غربالگری نوزاد تا 3 روز اول بعد از تولد

لزوم آزمایش غربالگری نوزاد تا 3 روز اول بعد از تولد

کارشناس بیماری های متابولیک، لزوم انجام آزمایش غربالگری نوزاد در سه تا پنج روز اول بعد از تولد را مورد تاکید قرار داد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، آزاده صفایی کارشناس بیماری های متابولیک معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از غربالگری ۵۰۰ هزار نوزاد از آغاز شروع طرح غربالگری بیماری های متابولیک نوزادان تابحال در منطقه زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اطلاع داد و اظهار داشت: این غربالگری ساده و کم هزینه سبب پیشگیری از بروز عوارض جبران ناپذیر و دائمی و هزینه های بیماری هایی نظیر عقب ماندگی ذهنی، کم شنوایی، افت تحصیلی و…، می شود.
وی اضافه کرد: متأسفانه اغلب نوزادان مبتلا به بیماری فنیل کتونوری پیش از اجرای برنامه غربالگری در سال ۱۳۸۶، به علت کشف دیررس بیماری، به درجات مختلف عقب ماندگی ذهنی مبتلا می شدند.
صفایی، اجرای طرح غربالگری نوزادان را یکی از ارزشمندترین دستاوردهای حوزه بهداشت کشور برشمرد چونکه بروز این بیماری در هر کودک منجر به ایجاد نتایج جبران ناپذیر و مختلف خانوادگی، اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی درمانی خواهد شد.
کارشناس بیماری های متابولیک معاونت امور بهداشتی ضمن اشاره به غربالگری سالانه حدود ۵۰ هزار نوزاد در حوزه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: پارسال ۵۱ هزار نوزاد در این دانشگاه مورد غربالگری قرار گرفتند که ۸۸ نفر آنان مبتلا به هیپوتیروئیدی نوزادی بودند و مورد مراقبت های لازم قرار گرفتند. همینطور شش مورد ابتلاء به فنیل کتونوری کشف و گزارش شد.
به گفته صفایی، در مناطق زیر پوشش دانشگاه الان حدود ۵۰۰ کودک تحت مراقبت بیماری کم کاری تیروئید، ۱۵۰ کودک تحت مراقبت بیماری فنیل کتونوری و ۶۰ کودک هم تحت مراقبت سایر بیماری های متابولیک ارثی قرار دارند.
وی تصریح کرد: در خانواده های دارای فرزند مبتلا به بیماری های متابولیک ارثی و یا فنیل کتونوری، برای جلوگیری از تولد نوزاد دوم مبتلا طبق برنامه ریزی های صورت گرفته خدمات مشاوره، مراقبت ژنتیک و پیگیری در مراکز خدمات جامع سلامت به مادران در سنین باروری عرضه می شود.
صفایی در مورد نحوه عرضه خدمات در این برنامه اظهار داشت: نوزادان شناسایی شده مبتلا به بیماری کم کاری تیروئید به مدت ۳۶ ماه تحت مراقبت مستمر مراکز خدمات جامع سلامت قرار می گیرند. نوزادان مبتلا به بیماری متابولیک ارثی و فنیل کتونوری شناسایی شده هم برای دریافت درمان های تخصصی به بیمارستان های منتخب ارجاع می شوند.
به گفته این کارشناس معاونت امور بهداشتی دانشگاه، خانواده های این بیماران هم از خدمات مجانی مشاوره ژنتیک در مراکز خدمات جامع سلامت بهره مند می شوند تا با انجام مشاوره و آزمایشات تخصصی ژنتیک در خانواده های مبتلا از بروز بیماری در فرزندان بعدی خانواده پیشگیری به عمل می آید.
صفایی با بیان این مطلب که هم اکنون ۶۸ مرکز غربالگری نوزادان در سطح دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی فعالیت دارند اظهار داشت: این مراکز در پاندمی کرونا هم فعال بوده و با رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی آزمایشات غربالگری نوزادان را انجام می دهند.
وی با تکیه بر لزوم شناسایی زودهنگام بیماری های متابولیک برای جلوگیری از صدمه های ذهنی و جسمی نوزادان تصریح کرد: حتما والدین در ایام سوم تا پنجم بعد از تولد فرزندشان را برای انجام آزمایش غربالگری کف پای نوزاد به مراکز منتخب رجوع کنند تا از سلامت نوزاد خود مطمئن شوند.


منبع:

1400/04/31
14:39:59
5.0 / 5
1292
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد