یافته محققان ایتالیایی؛

افزایش احتمال زنده ماندن بیماران چاق مبتلا به سرطان پروستات

افزایش احتمال زنده ماندن بیماران چاق مبتلا به سرطان پروستات

تحقیقات جدید نشان داده است که بیماران چاق مبتلا به صورتی سرطان پیشرفته پروستات بیشتر از بیماران دارای اضافه وزن و وزن طبیعی زنده می مانند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیکال اکسپرس، در این مطالعه بیش از ۱۵۰۰ بیمار طی سه سال تحت مطالعه و تحقیق قرار گرفتند. در بیماران طبقه بندی شده چاق با BMI بالای ۳۰، میزان بقا ۱۰ درصد بیشتر از بیماران لاغر در طول ۳۶ ماه بود.
اگرچه چاقی به طور معمول با افزایش ریسک مرگ و میر ناشی از خیلی از سرطان ها و برخی بیماریهای مزمن دیگر هم راه است، اما در بعضی از سرطان ها، بیماران با شاخص توده بدنی بالا، با شانس زنده ماندن روبرو هستند. این پدیده بعنوان "پارادوکس چاقی" شناخته می شود.
«نیکولا فوساتی»، و همکارانش در دانشگاه سن رافائل ایتالیا درصدد بررسی این مساله برآمدند که آیا "پارادوکس چاقی" در مورد بیماران مبتلا به سرطان پروستات پیشرفته که دیگر به درمان های کاهش دهنده تستوسترون پاسخ نمی دهد، صدق می کند.
تیم تحقیق، احتمال زنده ماندن ۱۵۷۷ بیمار را با میانگین سنی ۶۹ سال و BMI متوسط ۲۸ بررسی کردند. در طول ۳۶ ماه، حدود ۳۰٪ بیماران چاق در مقایسه با ۲۰٪ افراد دارای اضافه وزن و وزن طبیعی زنده ماندند.
فوساتی در این زمینه می گوید: «با بررسی بیماران مبتلا به متاستاز سرطان پروستات، دریافتیم که بیماران چاق عمر طولانی تری دارند. این بدان مدلول است که می توان از BMI برای پیش بینی بقا در این بیماران بهره برد.»
به گفته وی، «این پارادوکس چاقی در بعضی دیگر از سرطان ها دیده شده است که احتمالاً به سبب رابطه بین چربی بافت و ژنوم سرطان است، اما تحقیقات بیشتری دراین زمینه مورد نیاز است. همین طور ممکنست بهبود بقا به سبب تعامل شیمی درمانی با سایر داروها باشد.»
به گفته پژوهشگران، هم اکنون اینها فقط فرضیه هستند. تحقیقات بیشتری برای شناسایی مکانیسم بیولوژیکی پشت این نتایج مختلف مورد نیاز است. تا زمانی که این مکانیسم به اثبات نرسد، نمی توان هیچ تغییری در درمان بیماران مبتلا به سرطان پیشرفته پروستات سفارش کرد.

1400/04/22
21:19:26
5.0 / 5
1123
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد