تحقیقات نشان می دهد؛

ارتباط اختلال در زمان خواب شبانه با بالا رفتن خطر زوال عقل

ارتباط اختلال در زمان خواب شبانه با بالا رفتن خطر زوال عقل

به گزارش سلامت باشی تحقیقات نشان می دهد طول مدت بسیار کوتاه خواب با دو برابرشدن خطر زوال عقل مرتبط می باشد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، تحقیق جدید ارتباط بین اختلالات خواب و کمبودهای موجود در افراد مسن و خطر ابتلاء به زوال عقل و مرگ را نشان داده است.
یافته های محققان بیمارستان بریگام بوستون، خطر ابتلاء به زوال عقل در میان شرکت کنندگانی که کمتر از پنج ساعت می خوابیدند در مقایسه با کسانی که ۷-۸ ساعت خواب شبانه داشتند دو برابر بود.
به گفته محققان، خواب و سلامتی ارتباط جدایی ناپذیری با یکدیگر دارند. تیم تحقیق همینطور به رابطه بین اختلال خواب و کمبود خواب با ریسک کلی مرگ پی برد.
«ربکا رابینز»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «یافته های ما ارتباط بین کمبود خواب و خطر ابتلاء به زوال عقل را روشن می کند و اهمیت کوشش برای کمک به افراد مسن برای داشتن خواب کافی شبانه را تأیید می کند.»
برای بررسی ارتباط بین کیفیت و کمیت خواب و خطر ابتلاء به زوال عقل و مرگ، محققان داده های در ارتباط با مطالعه بیمه مدیکر افراد ۶۵ سال به بالا را که از سال ۲۰۱۱ انجام شده بود جمع آوری کردند.
گروهی متشکل از ۲۶۱۰ شرکت کننده در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ به پرسشنامه خواب پاسخ دادند. محققان پاسخ های شرکت کنندگان را در مورد چندین خصوصیت اختلال و کمبود خواب، همچون هوشیاری، دفعات خواب، مدت زمان خواب شرکت کنندگان، کیفیت خواب، مدت خواب و خروپف کردن بررسی کردند. آنها همینطور اطلاعاتی نظیر زوال عقل و مرگ افراد را تا ۵ سال پس از نظرسنجی بررسی کردند.
به طور کلی، آنها به رابطه قوی ای بین چندین متغیر اختلال و کمبود خواب و زوال عقل در طول زمان پی بردند. به صورت معمول ۳۰ دقیقه یا بیشتر زمان برای به خواب رفتن، با ۴۵ درصد خطر بیشتر ابتلاء به زوال عقل همراه می باشد. تجربه مشکل در حفظ هوشیاری، چرت زدن مرتب، گزارش کیفیت پایین خواب و خوابیدن پنج ساعت یا کمتر در شب هم با افزایش ریسک مرگ همراه بود.
به گفته محققان، این یافته ها نشان داده است که کمبود خواب در ابتدا، زمانی که میانگین سنی شرکت کنندگان ۷۶ سال بود، با دو برابر خطر ابتلاء به زوال عقل و مرگ و میر ناشی از آن در خلال ۴ تا ۵ سال آینده همراه بود.
این داده ها به شواهدی در خصوص اهمیت خواب برای سلامت مغز افزوده و احتیاج به تحقیقات بیشتر در مورد اثربخشی بهبود خواب و درمان اختلالات خواب بر روی خطر ابتلاء به بیماری آلزایمر و مرگ و میر را برجسته می کند.

1400/01/19
11:54:28
5.0 / 5
1094
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد