در گفت وگو با سلامت باشی تشریح شد:

مشهورترین جهش كرونا

مشهورترین جهش كرونا

محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس و متخصص بیماری های عفونی با بیان اینکه تأثیر واکسن های ساخته شده بر ویروس کرونا قابلیت بررسی دارد، اظهار داشت: باید توجه کرد که در یک ویروس جهش می تواند از هر دو طرف اتفاق افتد؛ به صورتی که امکان دارد جهشی ایجاد شود و تمایل ویروس به چسبیدن به سلول انسانی را کمتر کند و ویروس را ضعیف تر کرده و یا غیرفعال و غیر بیماری زا کند. حال از طرفی امکان دارد جهشی رخ دهد که تمایل ویروس را به سلول ها بیشتر کرده و بیماری زایی و سرایت پذیری را افزایش دهد.دکتر سعید کلانتری در گفتگو با ایسنا، درباره میزان اثرگذاری واکسن کووپارس بر روی جهش های احتمالی این ویروس، اظهار داشت: این مساله قابلیت بررسی دارد. ما می دانیم که واکسن مان ضد کدام یک از پروتئین های ویروس تولید شده و شامل کدام یک از پروتئین های اسپایک ویروس می باشد و اگر جهش ها در نقاطی که ما واکسن ساختیم، اتفاق نیفتاده باشد، طبیعتا واکسن می تواند موثر باشد. اگر جهش در همین چند نقطه ای باشد که ما از آن واکسن ساخته ایم، آن زمان باید برررسی شود. یعنی باید ویروس های جهش یافته را در مقابل آنتی بادی که ناشی از واکسن مان ایجاد می شود، بررسی نماییم و ببینیم آیا موثر است یا خیر. البته به صورت عملی هنوز این مقایسه انجام نشده است، اما به صورت تئوریک این مساله قابل ارزیابی است.
عاقبتِ کرونا چه می شود؟
کلانتری اضافه کرد: به هر حال با جهش هایی که اتفاق می افتد، امکان دارد پاتوژن ویروس مقداری تغییر کند. مانند ویروس آنفلوآنزا. در ویروس آنفلوآنزا سالانه جهش هایی اتفاق می افتد و به همین دلیل در شهریور ماه هر سال واکسن جدید آنفلوآنزا را تلقیح می نماییم. امکان دارد که چنین عاقبتی هم برای کرونا ایجاد شود. مهم این است که یک واکسن موثر برای کووید-۱۹ بسازیم، آن وقت احیانا مجبور می شویم مانند آنفلوآنزا، بر مبنای جهش هایی که ایجاد می شود، سالانه روی واکسن تغییراتی را اعمال نماییم و عرضه دهیم. ازاین رو بسته به جهش ها و اتفاقاتی که بعدا برای ویروس می افتد باید تصمیم گرفت که چه کاری می خواهیم انجام دهیم. مهم ساخت اولیه واکسن است، واکسنی که موثر و ایمن باشد که باید فازهای مختلف را طی کند، وقتی این مراحل طی شود و مطمئن باشیم که یک واکسن موثر داریم، واکسن امتحان خودش را پس داده و برای سالهای بعد فقط تغییرات ژنی را بر رویش اعمال می کنند.
احتمال جهش تضعیف کننده یا تقویت کننده در ویروس ها
وی افزود: باید توجه کرد که در یک ویروس جهش می تواند از هر دو طرف اتفاق بیفتد؛ بطوریکه امکان دارد جهشی ایجاد شود و تمایل ویروس به چسبیدن به سلول انسانی را کمتر کند و ویروس را ضعیف تر کرده و یا غیرفعال و غیر بیماری زا کنید. حال از طرفی امکان دارد جهشی رخ دهد که تمایل ویروس را به سلول ها بیشتر کرده و بیماری زایی و سرایت پذیری را افزایش دهد. هر دو این احتمالات امکان دارد.
مشهورترین جهش کرونا
کلانتری درباره مهم ترین جهش های کرونا در جهان، اظهار داشت: سوش های انگلیسی و آفریقایی بیشتر مطرح می شوند و مشهورترین جهش کرونا بوده اند که جهش در پروتئین ویروس بوده و سرایت پذیری را بالا برده که طبیعتا کنترل اپیدمی را دشوارتر می کند. درباره واکسن های دیگری که پیش از ما در دنیا تولید شده و با بررسی هایی که روی این جهش ها شده است، این جهش ها جهشی نبودند که واکسن موثر نباشد. واکسن بر روی گونه انگلیسی موثر بوده و همان واکسن ها در دنیا استفاده می شود و مجبور نشدند که پروتکل واکسن کرونا را تغییر دهند. شاید چند وقت دیگر جهش های جدیدی معرفی شود که شناخته نشده بوده و یا مورد بررسی قرار نگرفته است.

وی با اعلان اینکه جهش ها متنوع و زیاد خواهد بود، اظهار داشت: فعلاً باید به این فکر نماییم که واکسن تولید شده و اگر واکسن روی جهش خاصی موثر نباشد، باید تغییر ایجاد کرد. به هر حال وقتی ویروسی در این سطح در دنیا انتشار یافته است، انتظار داریم که جهش های گوناگونی در گوشه گوشه دنیا اتفاق افتد و ویروس تغییر کند. ویروس به یک محدوده جغرافیایی خاص محدود نیست و نمی توان درباره رفتار آن مطمئن بود.
مهمترین راه پیش گیری از کرونا
وی اظهار داشت: فعلاً مهم ترین راه پیشگیری استفاده از وسایل حفاظت شخصی است. مانند همین ماسکی که همچنان مجبوریم استفاده نمائیم و حتی پس از واکسیناسیون هم به سادگی نمی گردد اظهار داشت که ماسک را برداریم. تا زمانیکه درصد زیادی از جامعه واکسینه نشوند، اپیدمی کنترل نمی گردد که بگوییم میتوان ماسک را برداشت یا خیر. باید صبر کرد تا ببینیم که با چه سرعتی می توانیم واکسیناسیون را انجام دهیم، ویروس چه رفتاری از خودش نشان میدهد و بعد تصمیم بگیریم. هم اکنون نمی توان اظهار داشت که شش ماه دیگر پس از واکسیناسیون آیا توان برداشتن ماسک را خواهیم داشت و اینکه آیا جامعه و دنیا به حالت اولش باز می گردد یا خیر. بنظر می رسد حالا قضاوت زود است. باید صبر نماییم و ببینیم رفتار ویروس چگونه است.
کرونا هنوز تمام نشده است
کلانتری درباره وضعیت سفرها و خطرجابجایی ویروس، اظهار داشت: هنوز زود است که مردم فکر کنند همه چیز تمام شده و سفر روند. باید به نوروز سال جاری هم مانند سال قبل نگاه کنند. بطوریکه خیلی از مردم جایی نرفتند و در خانه هایشان ماندند. یکی از مسائلی که سبب شد بتوانیم شروع اپیدمی را کنترل نماییم و پیک اول زود جمع شود، تعطیلات نوروز بود که مردم خوب رعایت کردند و در خانه هایشان ماندند. در حال حاضر افزایش هایی را در بستری شاهد می باشیم و اگر همین روند ادامه یابد، احیانا پیک بعدی را خواهیم داشت.

وی اشاره کرد: خوش خیالی است که فکر نماییم کل جامعه مبتلا شدند و ایمن هستند و می توانیم به زندگی عادی و سفر و... برگردیم. هنوز باید رعایت کرد و فرصت داد تا درصد زیادی از جامعه را ایمن نماییم و بعد به فعالیت عادی برگردیم. شاید بازگشتن به شرایط عادی زندگی، سال ها زمان ببرد. به هر حال اتفاقی افتاده که پاک کردنش به چند سال زمان نیاز دارد و با چند ماه این مساله حل نمی گردد.
1400/01/08
12:10:06
5.0 / 5
1370
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد