انتقاد سازمان نظام پرستاری از روند رسیدگی به پرونده شهدای مدافع سلامت

انتقاد سازمان نظام پرستاری از روند رسیدگی به پرونده شهدای مدافع سلامت

به گزارش سلامت باشی رئیس کل سازمان نظام پرستاری با انتقاد از روند رسیدگی به پرونده پرستاران شهید مدافع سلامت، در عین حال بر ضرورت لحاظ مزایا برای پرستاران صدمه دیده در دوران کرونا تاکید نمود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر محمد میرزابیگی در مراسم یادواره شهدا و ایثارگران حوزه پرستاری ضمن تسلیت وفات حضرت زینب (س) و درود بر روح شهدای نظام سلامت، اظهار داشت: رسالت سازمان نظام پرستاری صنفی و حرفه ای است. در ارتباط با امور صنفی شهدا وظایفی داریم، پرستاران در عرصه های مختلف مظلوم هستند اما در بخش شهادت مظلوم تر هستند و ما می خواهیم به امور صنفی شهدای پرستار هم دقت نماییم. عزیزی در بخش کرونا شهید می شود بعد من در تهران نشستم و باید پرونده ای در تهران خدمتم شرفیاب شود که ببینم این فرد شهید است یا نیست. این چه رفتاری است که با شهدا می شود؟
میرزابیگی، اظهار داشت: از امروز واحدی به نام پیگیری امور شهدای پرستاری در سازمان نظام پرستاری تشکیل می دهیم. ما می گوییم بالغ بر ۱۱۰ شهید پرستاری داریم که آمار ما با وزارت خانه متفاوت است؛ ولی نمی دانیم چند نفر را وزارت خانه تایید می کند. ما می گوییم نزدیک ۸۰ هزار پرستار به کرونا مبتلا شدند. حال اگر پرستاری در بخش خصوصی شهید شود بر مبنای آئین نامه شهید نیست؟ آیا ما حتی ذره ای از خاک پاک شهدا هستیم که تعیین نماییم آنها شهید هستند یا خیر؟ در بعضی تصمیم گیری ها نباید خیلی اداری فکر نماییم. این شهدا در مقایسه با شهدای دفاع مقدس تعدادی ندارند. بیاییم در ارتباط با مسائل پرستاری شهدا و کار آنها در کرونا عمیق تر باشیم.
وی ادامه داد: حساب کردن مزایایی برای کسانی که در دوران کرونا صدمه دیدند تاکید بعدی ما است. به صورت مستند صحبت می کنم، این چه عدالتی است در مورد پاداش ها؟ به تعداد ۲۰۰ نفر پرستار برای ۲۳۰ ساعت خدمت، میانگین ۱۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان پرداخت شده است. بعد برای برخی برای ۲۰ ساعت "آن کالی" در ماه، ۱۰ میلیون تومان پرداخت شده است. بعد می خواهیم انگیزه هم بدهیم؟ البته ما داریم به نمایندگی از پرستاران این سخنان را می گوییم آنها هنوز چیزی نگفتند.
میرزابیگی افزود: در این زمان آمار می دهند که حدود ۵۲ هزار مجوز استخدامی گرفته شده است که ۴۰ درصد آن از نیروی های پرستاری است. البته هنوز این تعداد به شکل کامل به چرخه کار نیامده اند و این در شرایطی است که ۴۰ هزار تخت در این زمان فعال گشته است و این تعداد تخت احتیاج به ۱۰۰ هزار پرستار دارد.
وی ادامه داد: ما کمبود نیرو داریم و تعداد تخت و پرستار تناسب ندارد. با قبول استاندارد که ۲.۵ نفر نیرو به ازای هر تخت است باید تلاش شود تا کمبود نیرو رفع گردد. نکته دوم در ارتباط با تعرفه گذاری است که به نتیجه رسید اما بعد از دوندگی های فراوان گفتند پول نداریم. حالا به نقطه ای رسیدیم که مقرر است بعد از بیانات مقام معظم رهبری این مورد به نتیجه برسد اما بازهم در روال اداری مانده ایم. تقاضا داریم گونه ای افزایش تعرفه رخ دهد که نیاز پرستاران هم در آن دیده شود.
میرزابیگی ضمن اشاره به تلاش کادر پرستاری در کنترل کرونا، تصریح کرد: اصلا چیزی به نام پاداش کرونا را جمع کنید، پاداشی که با این کیفیت توزیع می شود در کلام بزرگ است اما وقتی به پرستار می رسد خیلی کم است. آیین نامه سختی کار را بگونه ای ساماندهی کنید که بخش های عفونی بشوند جزو بخش های زیان آور و هرکس بر مبنای تلاشش امتیازات را دریافت کند.
وی اضافه کرد: در مورد نیروهای شرکتی باید فکری شود، پرستاران در مدیریت بخش ها به ساعت و ثانیه فعال می باشند. ظلم است که به پرستار شرکتی مانند سایر پرستاران توجه نکنیم. همه هراس از موج چهارم داریم و نیاز است این عزیزان در عرصه و صحنه فعال باشند.
منبع:

1399/12/09
14:48:16
0.0 / 5
1351
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد