معاون وزیر بهداشت:

در حوزه مددكاری موفق عمل نكرده ایم

در حوزه مددكاری موفق عمل نكرده ایم

به گزارش سلامت باشی معاون درمان وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه فهم نسبت به مددکاری باید در همه رشته ها شامل پزشکی وجود داشته باشد، اظهار داشت: متاسفانه با وجود همه کوشش های صورت گرفته در حوزه مددکاری موفق عمل نکرده ایم.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، مراسم رونمایی از پروتکل های جدید مددکاری اجتماعی در نظام سلامت، سند کسب وکار فرم های مددکاری اجتماعی و معرفی بالاترین ها به مناسبت روز ملی- جهانی مددکاری بامداد امروز در وزارت بهداشت انجام شد.

در ابتدای این مراسم دکتر قاسم جان بابایی معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشکر از زحمات مددکاران اجتماعی به سختی های این کار اشاره و اظهار نمود: در ایران به آموزش های اجتماعی آن طور که باید توجه نشده است.

وی مهم ترین نقیصه کشور را آموزش ناکافی دانست و اظهار داشت: از آنجایی که روند آموزش صحیح نیست، مشکلات مختلفی به وجود می آید؛ فهم نسبت به مددکاری باید در همه رشته ها شامل پزشکی وجود داشته باشد.

جان بابایی با تاکید بر اینکه متاسفانه با وجود همه کوشش های صورت گرفته، در حوزه مددکاری موفق عمل نکرده ایم، بیان کرد: بعنوان مثال زمانی که از سلامت روان صحبت می شود در اولین مرحله افراد باید اختلالات سلامت روان را شناخته و سپس درباره سلامت روان با آنها صحبت شود؛ ابتدا باید فهم موضوع در افراد ایجاد شود.

معاون درمان وزارت بهداشت افزود: اگر بخواهیم اقدامی ریشه ای در کشور انجام دهیم باید به همه گروه های پزشکی فهم شناخت مشکلات بیماران را آموزش دهیم، با تصمیم یک پزشک ممکنست سرنوشت انسانی تغییر کند.

وی با اعلان اینکه تنها رایگان کردن هزینه های درمان مشکل آنها را رفع نمی کند، بیان کرد: باید از نظر روحی هم بیماران را آماده کرد. زمانی که پزشکان همه این مولفه ها را نشناسند به خوبی نمی توانند روند درمان را طی کنند.

جان بابایی اشاره کرد: مدلهای بین المللی مختلفی از درمان در دنیا وجود دارد اما باید بتوانیم همه مدلها را باتوجه به فرهنگ کشور خودمان استفاده و ملی نماییم. باید به دنبال شناسایی بزرگترین مشکل مردم در کشور باشیم، گاهی اوقات بیماری اولویت دوم خانواده شمرده می شود و اگر مسئولان اولویت اول آنها که مسائل اقتصادیست را رفع نکنند، حاضر به درمان نمی شوند.

معاون درمان وزارت بهداشت اضافه کرد: در فرهنگ ما گاهی اوقات افراد حاضرند جان خودرا از دست بدهند اما خانواده آنها از نظر مالی در مضیقه نباشند به همین جهت باید ساختاری را برای این افراد در نظر بگیریم.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از آموزش برای فهم صحیح دانش آموختگان نسبت به مسائل اجتماعی اظهار داشت: در ایران بیشتر از مسائل اجتماعی به موضوعات سیاسی پرداخته می شود، هرچند ایرادی ندارد اما باید عقب افتادگی موجود در فهم موضوعات اجتماعی را رفع نماییم.

جان بابایی افزود: متاسفانه در شناخت مفاهیم قرآن گرفتار عقب افتادگی هستیم، ما در استفاده از منابع دینی خود هم جفا کرده ایم؛ از ظرفیت دینی که تا این اندازه بضاعت معنوی در بحث انفاق دارد، به خوبی استفاده نکرده ایم.

معاون درمان وزارت بهداشت با اعلان اینکه دریایی از ثروت در کشور وجود دارد که مسئولان برای بهره مندی از آنها باید تنها موانع قانونی را رفع کنند، اشاره کرد: باید موضوعات را سیاست گذاری و جهت دهی نماییم. استفاده از ظرفیت مردمی در بالارفتن فرهنگ جامعه هم بسیار موثر خواهد بود.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، همین طور در ادامه محمد نصیری رئیس سازمان داوطلبان هلال احمر با اعلان اینکه امروزه همه می دانند که تنها راه مبارزه با شیوع ویروس کرونا یک مسیر اجتماعی است نه درمانی، عنوان کرد: نقش مددکاری اجتماعی در مبارزه با شیوع ویروس کرونا کلیدی و اساسی است که همه باید به این نقش اهمیت داده و از آن حمایت کنند.

او در آخر بیان کرد: جمعیت هلال احمر بعنوان پشتیبان وزارت بهداشت که طی یک سال قبل فشار مضاعفی را تحمل کرده است، آمادگی دارد برای توجه به همه شئون مددکاری در این وزارتخانه هم در حوزه پشتیبانی تخصصی و هم در حوزه مالی اقدامات لازم را انجام دهد.
منبع:

1399/12/05
14:12:36
0.0 / 5
1147
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد