یافته جدید محققان؛

ارتباط آلودگی نوری با افزایش ریسك زایمان زودهنگام

ارتباط آلودگی نوری با افزایش ریسك زایمان زودهنگام

به گزارش سلامت باشی دانشمندان برای نخستین بار به مطالعه تأثیر آلودگی نوری بر سلامت جنین برپایه اندازه گیری مستقیم آلودگی نور پرداختند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، محققان دانشگاه کلورادو آمریکا با استفاده از یک قاعده تجربی کشف شده در فیزیک معروف به «قانون واکر»، به شواهدی از کاهش وزن هنگام تولد، کوتاه شدن طول مدت حاملگی و زایمان های زودرس پی بردند.
به گفته محققان، در نتیجه افزایش روشنایی شب، احتمال زایمان زودرس می تواند تقریباً ۱.۴۸ درصد افزایش یابد. مشخصه روشنایی شب این است که می توانید فقط یک چهارم تا یک سوم ستاره هایی را که در آسمان طبیعی آلوده نشده شب قابل مشاهده هستند را دید.
«موژه یانگ»، یکی از نویسندگان این تحقیق، در اینباره می گوید: «یکی از مکانیسم های بیولوژیکی احتمالی این یافته ها، اختلال ریتم شبانه روزی ناشی از آلودگی نور است. اختلال در ریتم شبانه روزی می تواند سبب اختلالات خواب شود که متعاقباً منجر به نتایج نامطلوب زایمان می شود.»
یانگ در ادامه می افزاید: «درحالیکه استفاده بیشتر از نور مصنوعی در شب اغلب با رونق اقتصادی بیشتری همراه می باشد، اما مطالعه ما فواید تاریکی را که اغلب نادیده گرفته می شود، نشان داده است. ما باید درک نماییم که ساعت بیولوژیکی بدن انسان، مانند همه موجودات زنده روی زمین، به "تاریکی" بعنوان بخشی از چرخه تاریکی-روشنایی نیاز دارد تا عملکردهای فیزیولوژیکی، مانند خواب، به شکل مؤثری تنظیم شوند.»
اگرچه در جامعه مدرن امروزی، نور مصنوعی در شب لازم و ضروریست اما می تواند باعث اختلال در ریتم شبانه روزی بدن انسان شود و در نتیجه یک آلاینده تلقی می شود.

1399/11/10
23:24:40
0.0 / 5
1153
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد