در كمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران مطرح شد؛

آخرین وضعیت تأمین واكسن كرونا

آخرین وضعیت تأمین واكسن كرونا

به گزارش سلامت باشی عضو اتاق تهران اظهار داشت: برای سال آینده، ۸.۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین کالاهای ضروری و اساسی و دارو پیشبینی شده که از این میزان،  ۲.۵ میلیارد دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی است.به گزارش سلامت باشی به نقل از اتاق بازرگانی تهران، فعالان اقتصادی در کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، طی سی امین نشست این کمیسیون که به صورت مجازی برگزار شد، به بررسی ظرفیت های تولید و واردات واکسن کرونا به کشور پرداختند.
در این نشست، محمدرضا نجفی عرب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران از جمع بندی بررسی ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی برای سال آینده در جلسات اخیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با حضور نمایندگان بخش خصوصی اطلاع داد که بر طبق این تصمیم، مقرر شد تا برای سال آینده هم ارز ۴۲۰۰ تومانی برای دارو و تجهیزات پزشکی پابرجا باقی بماند.
ماندگاری ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو در سال ۱۴۰۰
به گفته وی در لایحه بودجه سال آینده، ۸.۵ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تأمین کالاهای ضروری و اساسی و دارو پیشبینی شده که از این میزان، ۲.۵ میلیارد دلار برای بخش دارو و تجهیزات پزشکی است و بعد از بحث و گفت وگوهای صورت گرفته در مجلس، به احتمال فراوان بودجه ۲.۵ میلیارد دلاری با نرخ ۴، ۲۰۰ تومان برای تأمین دارو و تجهیزات پزشکی برای سال ۱۴۰۰ تصویب خواهد شد.
تولید ۱۵۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا خرداد ۱۴۰۰
همچنین حمیدرضا جمشیدی دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در سخنانی، ضمن اشاره به اینکه برنامه کشور برای طرح واکسیناسیون کرونا و تهیه و تأمین این واکسن روی سه حوزه، تولید داخل، خرید از کوواکس و تأمین از شرکتهای خارج از کوواکس است، اضافه کرد: در عرصه تولید داخلی واکسن کرونا هم اکنون حدود ۱۰ شرکت و تولیدکننده داخلی فعال شده اند.
وی در این حوزه به انستیتیو پاستور اشاره نمود که قرارداد همکاری و مشارکت این گروه داروسازی با کوبا برای انتقال دانش فنی ساخت واکسن کرونا از این کشور به ایران منعقد شده و مرحله سوم این واکسن در ایران صورت خواهد گرفت.
به گفته وی، تولیدکنندگان دیگری همچون انستیتیو رازی، شرکت هایی از وزارت دفاع، بیمارستان بقیه الله، گروه دارویی برکت از ستاد اجرایی فرامین حضرت امام (ره) و چند شرکت دانش بنیان مراحل تولید و ساخت واکسن کرونا را شروع کرده اند.
وی ضمن اشاره به اینکه برآوردها تابحال نشان داده است که گروه دارویی برکت، انستیتیو پاستور و انستیتیو رازی به تولید انبوه و صنعتی واکسن کرونا در داخل دست پیدا خواهند کرد، اضافه کرد: تا اواخر خرداد ماه سال آینده، خط تولید کامل واکسن کرونا با حجم ساخت ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دوز در سال در کشور راه اندازی شده و آغاز به کار خواهد نمود. به قول وی، تمامی تجهیزات این خط تولید از خارج از کشور خریداری شده است.
جمشیدی با تکیه بر اینکه بر خلاف برخی اظهارنظرها، ایران کشور واکسن ساز است و در این حوزه هم تجربیات خوبی در کشور وجود دارد، اظهار داشت: واکسن ساخت انستیتیو رازی هم در مرحله آزمایش انسانی قرار دارد.
واریز ۵۲ میلیون دلار به حساب کوواکس
دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در ادامه به کوواکس اشاره نمود که به قول وی، تا دو هفته پیش، ایران مبلغ ۵۲ میلیون دلار از راه یک بانک سوئیسی به حساب کوواکس واریز کرده است.
وی با اشاره به اینکه حدود ۱۰ شرکت تولیدکننده واکسن کرونا در کوواکس حضور دارند که در بین آنها شرکت هایی از آمریکا، انگلیس و سایر کشورها هم هستند، اضافه کرد: در کوواکس، برای تأمین واکسن کرونا دو گزینه اختیاری و الزامی وجود دارد که کشورها می توانند بر مبنای آن اقدام نمایند که ایران گزینه اختیاری را برگزیده است.
وی در ادامه با این توضیح که خرید واکسن کرونا از غیر از کوواکس هم در برنامه های کشور قرار دارد، اضافه کرد: هم اکنون چندین پیشنهاد از جانب برخی تولیدکنندگان واکسن کرونا خارج از کوواکس به دست ما رسیده که هنوز تصمیم گیری روی آن صورت نگرفته است.
بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در تولید واکسن کرونا آماده شود
عبدالحسین روح الامینی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و نماینده این کمیسیون جهت شرکت در جلسات کمیته واکسن وزارت بهداشت هم در این جلسه، تحویل ۱۰۰ میلیون دوز واکسن کرونا برای ایمنی ۵۰ میلیون نفر در کشور را همچون اولویت های وزارت بهداشت عنوان نمود و اظهار داشت: به رغم هشدارهای قبلی در مورد لزوم حمایت کافی و کامل از شرکتهای دانش بنیان و سازندگان واکسن در کشور، این اتفاق خیلی دیر رخ داد و از این حیث دست کم شش ماه عقب افتادگی وجود دارد.
وی در همین رابطه، به همکاری ایران با کوبا برای ساخت واکسن کرونا اشاره نمود و خاطرنشان کرد که در این حوزه هم تأخیر صورت گرفت.
روح الامینی همینطور ضمن اشاره به اینکه بر مبنای یکی از مصوبات کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، از صندوق نوآوری و شکوفایی خواسته شده تا سقف اعتبارات این صندوق برای توسعه زیرساخت ها و خطوط جدید تولید واکسن کرونا در کشور تا ۵۰ میلیارد تومان افزایش یابد، اضافه کرد: بخش خصوصی باید در زمینه تأمین و تدارک واکسن کرونا از خارج از کشور برای نیاز داخل، فعال شده و کاملاً آماده شود.
وی از کشورهای چین، روسیه، هند، کوبا، بعضی از کشورهای اروپای شرقی همچون مجارستان و لهستان و همینطور کشورهای آلمان و سوئیس بعنوان پایگاه هایی برای تأمین واکسن کرونا یاد کرد و اضافه کرد: بخش خصوصی همینطور باید برای سرمایه گذاری در توسعه زیرساخت های واحدهای تولیدی ساخت واکسن کرونا در داخل، آماده شود و از این فرصت برای تأمین و صادرات واکسن کرونا ساخت داخل به کشورهای همسایه استفاده نمود.
در همین رابطه، محمدرضا نجفی عرب رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران ضمن اشاره به اینکه بخش عمده ای از خطوط تولید واکسن در کشور دارای ظرفیت خالی است که می توان آنرا فعال کرد، اضافه کرد: بخش خصوصی این آمادگی را دارد تا از محل ارز نیمایی یا ارز حاصل از صادرات، مبادرت به واردات واکسن های کرونا تأیید شده کند.
خرید واکسن کرونا از شرکتهای تأیید شده خارجی
سید حیدر محمدی مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو هم طی سخنانی، به آمادگی انستیتیو رازی برای تولید واکسن کرونا اشاره نمود و خاطرنشان کرد که مراحل اعطای مجوزهای لازم به این تولیدکننده در حال انجام می باشد.
وی اضافه کرد: هم اکنون و تاکنون، هیچ کدام از شرکتهای خارجی که مبادرت به تولید واکسن کرونا کرده اند، مستندات تأییدی خویش را عرضه نداده اند تا نسبت به بررسی تأمین واکسن از این شرکت ها اقدام نماییم.
به گفته وی، شرکتهای داروسازی فایزر و مدرنا از لیست تأمین واکسن کرونا ایران خارج شده اند، هرچند قبل از دستور صادر شده از جانب مقام معظم رهبری برای عدم خرید واکسن کرونا از این دو شرکت، به علت شرایط دشوار نگهداری و حمل واکسن های فایزر در دمای ۷۰- درجه سانتی گراد نیز، امکان واردات آن برای ایران وجود نداشت.
محمدی در عین حال، خاطرنشان کرد که برای تأمین واکسن کرونا ساخت یک شرکت از هند هم ابتدا باید از دفتر مقام معظم رهبری استعلام لازم گرفته شود، هرچند این شرکت اعلام نموده است که واکسن ساخت خویش را به ایران تحویل نمی دهد و امکان دارد مقدار محدودی از آنرا طی ماه فوریه (بهمن- اسفند) تحویل دهد.
به گفته وی، به رغم آنکه تولید داخل واکسن کرونا و تحویل آن از جانب شرکتهای سازنده داخلی امکان دارد زمان بر باشد، واردات این واکسن از خارج از کشور یکی از اولویت ها است و هر یک از شرکتهای سازنده واکسن کرونا به غیر از فایزر و مدرنا، که تاییدیه و مستندات خویش را به ایران و وزارت بهداشت عرضه کنند، فرایند خرید و تأمین آن مورد بررسی و اقدام قرار می گیرد.


منبع:

1399/11/05
21:42:57
0.0 / 5
1160
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد