نگرانی از تأثیر كرونای جهش یافته آفریقای جنوبی بر كارآیی واكسن

نگرانی از تأثیر كرونای جهش یافته آفریقای جنوبی بر كارآیی واكسن

به گزارش سلامت باشی محققان ابراز نگرانی کرده اند که سویه جهش یافته کروناویروس که در آفریقای جنوبی مشاهده شده امکان دارد سبب کاهش اثربخشی واکسن شود.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، این جهش معروف به E484K که در گونه ای از کروناویروس پیدا شده دو ماه قبل برای نخستین بار در آفریقای جنوبی شناسایی شد. این گونه جهش یافته حالا به 12 کشور گسترش پیدا کرده است.
"پنی مور" دانشیار موسسه ملی بیماری های قابل واگیر در آفریقای جنوبی این جهش را "نگران کننده" خواند.
وی اظهار داشت: ما نگران هستیم که این جهش اثرگذار باشد اما در مورد میزان اثربگذاری آن اطلاعاتی وجود ندارد.
E484K "جهش فرار" نامیده شده چونکه بررسیها نشان میدهد که امکان دارد بتواند از برخی آنتی بادی های ساخته شده از راه واکسن رهایی پیدا کند.
محققان آفریقای جنوبی که در حال مطالعه روی جهش E484K هستند همچنان در حال تکمیل بررسیهای آزمایشگاهی خود هستند تا مشخص شود آیا واکسن از اثربخشی لازم در مقابل گونه جدید برخوردار می باشد.
برپایه آنچه تابحال مشاهده شده، محققان اظهار داشتند که تردید دارند جهش E484K واکسن کروناویروس را بی اثر خواهد نمود. در عوض، آنان تصور می کنند که جهش- به خودی خود یا در ترکیب با جهش های دیگر- می تواند اثر واکسن را در مقابل گونه کروناویروس کم کند.
به گزارش سلامت باشی به نقل از شبکه خبری سی ان ان، محققان همینطور ابراز نگرانی کرده اند که امکان دارد E484K نشانه ای در کروناویروس باشد که نشان دهنده توانایی تغییر ویروس در مقابل چشمان ماست. اگر این جهش در خلال چند ماه اتفاق بیفتد، جهش های مشکل ساز دیگری هم می تواند به دنبال داشته باشد.1399/10/24
13:08:38
0.0 / 5
1151
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد