رئیس مركز تحقیقات ویروس شناسی مطرح كرد؛

كنترل پاندمی كرونا با كیت های تشخیص سریع

كنترل پاندمی كرونا با كیت های تشخیص سریع

سلامت باشی: رئیس مركز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، اظهار داشت: استفاده از كیت های تشخیص سریع كرونا با امكان تشخیص در كمتر از 20 دقیقه، كمك قابل توجهی به كنترل پاندمی كرونا خواهدنمود.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، سید علیرضا ناجی، با اشاره به اینکه بطور کلی تست های اختصاصی شناسایی ویروس کووید ۱۹ به سه دسته تقسیم می شوند اظهار نمود: شناسایی مستقیم ویروس با روش های مولکولی بر ژنوم ویروس که اصطلاحاً با نام آزمایش pcr شناخته می شود یکی از رایج ترین روش های تشخیص کروناست.
وی، شناسایی آنتی ژن های مربوط به ویروس کرونا و تست آنتی بادی ها را جهت بررسی واکنش بدن به ویروس را از دیگر روش های تشخیص کووید ۱۹ دانست.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه اشاره کرد: هر کدام از تست های شناسایی covid۱۹ کاربردهای خاص خودرا دارد ولی هم اکنون استاندارد اصلی تشخیص کرونا استفاده از روش مولکولی و تست pcr است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در ادامه درباره تست های سریع تشخیصی کرونا نیز توضیح داد: تست های سریع یا تست های تشخیصی در نزد بالین به این شکل عمل می کنند که در بالین بیمار مشکوک به ویروس، نمونه گرفته می شود و امکان تشخیص در مدت زمان حدود ۲۰ دقیقه مشخص می شود.
این استاد دانشگاه کارکرد راحت تست های سریع تشخیصی کرونا را یکی از مزیت های این آزمایش ذکر کرد و افزود: در پاندمی گسترده کووید ۱۹ با توجه به این که برای انجام تست های مولکولی ممکنست کشورها امکانات، تجربه، نیروهای انسانی مجرب و بطور کلی بستر لازم را برای کارهای تشخیصی مولکولی نداشته باشند، بدین سبب استفاده از روش های تشخیص سریع چاره مناسبی بنظر می رسد.
ناجی یکی دیگر از کارکردهای مؤثر تست های سریع تشخیصی در مقایسه با سایر روش های شناسایی کرونا را دسترسی سهل تر و پوشش بالای این تست ها دانست، اظهار داشت: با این روش غربالگری، شناسایی، درمان بیماران و همین طور ردیابی افرادی که با مبتلایان کرونائی در تماس بوده اند سریع تر و آسان تر انجام می شود.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه اشاره کرد: استفاده از کیت های تشخیص سریع کرونا با امکان تشخیص در کمتر از ۲۰ دقیقه، کمک قابل توجهی به کنترل پاندمی کرونا خواهدنمود.
وی درباره دقت تست های سریع نیز توضیح داد: تجارب و یافته ها از دقت تست های سریع بیان کننده این مهم می باشد، که حساسیت این تست ها در مقایسه با تست های مولکولی حداکثر حدود ۶۰ درصد است ولی در عین حال استفاده از این روش در سطح وسیع و می تواند با هدف کنترل اپیدمی کمک کننده باشد.
ناجی با اعلان اینکه ورود تست های سریع تشخیصی به چرخه بهداشتی و درمانی دو اصل مهم شناسایی و ایزوله کردن بیماران در زمینه کنترل اپیدمی را محقق خواهدنمود اشاره کرد: تولید کیت های سریع آنتی ژن در دستور کار شرکت های دارویی و دانش بنیان قرار گرفته است چونکه کرونا ثابت کرد برای مصون نگه داشتن کشور از این بیماری باید فناوری و تولیدات داخلی تقویت شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، استفاده از ظرفیت ها و امکانات داخلی را با هدف ارتقا سلامت تصریح کرد و بومی سازی تکنولوژی تولید انواع داروها و تست های تشخیصی را راهکار مناسبی برای کنترل و قطع زنجیره اپیدمی ذکر کرد.


منبع:

1399/09/06
19:43:07
5.0 / 5
1173
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد