ساعت كار كارمندان شناور می شود؟

ساعت كار كارمندان شناور می شود؟

سلامت باشی: مرگهای بیش از 400 تایی كرونا و ركوردشكنی های متوالی بیماری در كشور، منجر به اعمال محدودیت هایی شدیدتر از اول آذر ماه شد، اما همچنان شلوغی مترو و وسایل حمل و نقل عمومی به سبب تردد كارمندان، مساله ساز است و به همین دلیل پیشنهاد شناور شدن ساعت كار كاركنان مطرح گردیده است.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، اعمال محدودیتهای جدید کرونائی یعنی محدودیت دو هفته ای در فعالیت مشاغل غیرضرور در شهرهای قرمز و محدودیت تردد از ساعت ۲۱ تا ۴صبح، ظاهرا نتایج اولیه مثبتی داشته و رضایت نسبی مسئولان امر را نیز دارد. از طرفی گویا اعمال این محدودیتها، حساسیت در مردم را نیز بیشتر کرده؛ چونکه رعایت پروتکلهای بهداشتی که از حدود نیمه خرداد به تدریج کمرنگ و کمرنگ تر شده بود و در بعضی شهرها به زیر ۵۰ درصد و پایین تر از آن رسیده بود، حالا و به اذعان دکتر علیرضا رییسی - سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا به حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد رسیده که بسیار امیدوار کننده است.
در همین راستا و برمبنای اعلام دکتر علیرضا زالی – فرمانده مقابله باکرونا در پایتخت، میزان ترددهای درون شهری بیش از ۵۹ درصد در ساعات روز و ۷۰ درصد در ساعت ۲۱ تا ۴ بامداد کاهش یافته است و هرچه از آغاز اعمال محدودیت ها می گذرد، شرایط مطلوبتر می شود.
همچنین به اذعان زالی، ۹۰ تیم علاوه بر ۱۵۰ تیم قبلی با محوریت نیروی انتطامی در تهران نسبت به این محدودیتهای جدید نظارت می کنند.
با وجود نتایج مثبت اولیه ناشی از اجرای محدودیتهای جدید، اما همچنان تردد کارمندان و به دنبال آن تجمع و شلوغی به ویژه در وسایل حمل و نقل عمومی، دغدغه ساز و خطرآفرین است و به همین دلیل سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از پیشنهاد شناور شدن ساعت کار کارکنان دولت و طرح آن در جلسه امروز دولت آگاهی داد.
به گفته وی، "شلوغی مترو بیشتر به سبب تردد کارمندان است" و در جلسه امروز دولت این مساله مطرح می شود که "در صورت امکان با تفویض اختیار به وزارتخانه ها، ساعت کار کارمندان شناور شود و باز هم تعداد کارمندان در ادارات کم شود. "
رییسی اصرار کرد که "شناور شدن ساعت کار کارکنان در ادارات کمک خواهدنمود تا حجم تردد با وسایل حمل و نقل عمومی و به خصوص با مترو کم شود و بدین سان مثلا عده ای از کارکنان ساعت ۸ تا ۱۴ و عده ای نیز مثلا از ساعت ۱۰ تا ۱۵ در ادارات حضور خواهند یافت. "
در این میان البته لازم است به مقوله ازدحام "ارباب رجوع" و مراجعان به ادارات و همین طور بحث فعالیت و بالطبع آن تردد کارکنان شرکتهای خصوصی نیز پرداخته و فکری هم به حال این مساله شود؛ چونکه بی شک این افراد نیز سهم به سزایی در آمد و شدها و استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی دارند و حتی گاهی ممکنست برخی شرکتهای خصوصی خودرا مقید به اعمال محدودیتها و دستورالعملهای ضدکرونا ندانند.
در مجموع هرچند محدودیتهای جدید اعمال شده، رضایت نسبی مسئولان سلامت را به همراه داشته و البته بر نظارتهای دقیقتر اجرای طرح و برخورد با متخلفان تاکید دارند، همین طور در صورت موافقت با شناور شدن ساعت کارمندان و کاهش شلوغی وسایل حمل و نقل عمومی، اما باید اصرار کرد که هر گونه تغییری در مرگ و میرها و موارد ابتلای کرونا، بعد از اعمال مداخلات مدنی و اجتماعی، بین یک ماه تا ۴۰ روز زمان نیاز دارد؛ بطوریکه برای کاهش مراجعات سرپایی بین ۱۰ تا ۱۴ روز، مراجعات بستری به حدود ۳ هفته و کاهش مرگ و میر نیز به حدود چهار تا پنج هفته زمان نیاز است.
بنابراین به اذعان فرمانده مقابله با بیماری کرونا در کلان شهر تهران و با استناد به بررسی های اپیدمیولوژیک بیماری، مداخلات صورت گرفته در حوزه محله محوری، بیماریابی و تقلیل آثار منطقه ای این بیماری، زودتر از ۴۰ روز محقق نخواهد شد، بدین سان با توجه به این که این بیماری هنوز هیچ نوع دارو درمان اختصاصی ندارد، لازم است با صبوری و شکیبایی همچنان به رعایت پروتکلهای بهداشتی به ویژه سه اصل استفاده از ماسک، شستشوی مرتب دستها و رعایت فاصله فیزیکی، پایبند بود و برای تغییر روند بیماری در ایام آتی منتظر ماند.
منبع:

1399/09/05
13:24:17
5.0 / 5
1354
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد