زباله ای كه درمانگر است

زباله ای كه درمانگر است

بوشهر سرپرست مركز خون بند ناف موسسه رویان استان بوشهر عنوان كرد: خون بند ناف بعنوان یك زباله بیولوژیكی، با ماهیت سلول های بنیادی موجود در آن می تواند بیش از 100 نوع بیماری صعب العلاج مثل سرطان خون، تلاسمی، بیماریهای پوستی و بیماریهای در دست تحقیق مثل دیابت، هموفیلی و همین طور فلج مغزی و پاركینسون را درمان كند.


علیرضا چم کوری در گفت و گو با ایسنا با تبریک به مناسبت روز جهانی خون بند ناف به تمامی هم وطنان و عزیزانی که در این حوزه فعالیت دارند، اظهار داشت: این کار باارزش در استان بوشهر در فروردین سال ۱۳۹۷ توسط رئیس جهاد دانشگاهی استان و با همراهی رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان راه اندازی گردید و در نخستین ماه سال ۹۷ با ۱۸ نمونه کار به صورت رسمی شروع شده و ذخیره سازی سلول های بنیادی کلید خورد. با اتکال به خداوند منان و همراهی همکاران در دفتر خون بند ناف و حمایت های خوب رئیس جهاد دانشگاهی استان بوشهر، ماماهای استان، پزشکان متخصص زنان و روسای بیمارستان و شبکه های بهداشت توانستیم بوسیله فرهنگ سازی ذخیره سلول های بنیادی خون بندناف در سطح جامعه، نمونه های استان را به ۵۰ الی ۶۰ عدد در ماه برسانیم.
وی افزود: این کار بسیار باارزش که بیمه ای درمانی برای فرزندان شمرده می شود تلاش می کند در زمان نیاز پشتوانه درمانی بسیار عالی و علمی برای خانواده ها باشد. هم اکنون بیش از ۸۰۰ نمونه در دفتر ذخیره سازی خون بند ناف بوشهر ذخیره شده است.
این مسئول اشاره کرد: با توجه به این که خون بند ناف بعنوان یک زباله بیولوژیکی شناخته می شود اما با ماهیت سلول های بنیادی که در این خون موجود است می تواند بیش از ۱۰۰ نوع بیماری را درمان کند، بیماریهای صعب العلاجی مثل سرطان خون، تلاسمی، بیماریهای پوستی مثل پیسی (ویتیلیگو یا بَرَص) و همچین بیماریهای هستند که در دست تحقیق هستند مثل دیابت، هموفیلی و همین طور فلج مغزی و پارکینسون.
سرپرست مرکز خون بند ناف موسسه رویان بوشهر با اشاره به مراحل ذخیره سازی بند ناف اظهار نمود: در فرآیند ذخیره سازی خون بند ناف باتوجه به پیوند در افراد بوسیله خون بند ناف با شرایط افراد دهنده و گیرنده؛ یک سری از پروتئین ها بر روی گلبول ها تحت عنوان HLA داریم که باید در فرد گیرنده و دهنده تطابق داشته باشد و تطابق این HLA در افراد، با براورد سیستم جهانی ذخیره سازی خون بند ناف ۱۰۰ درصد برای خود فرزند، ۲۵ درصد برای خواهر و برادر، تا ۵ درصد برای پدر و مادر و ۱۵ درصد برای افرادی که HLA شان با فرزند یکی باشد موثر است.

چم کوری اشاره کرد: استفاده از خدمات دفتر سلول های بنیادی بند ناف به دو شکل صورت خواهد گرفت. یکی ورود به سایت بانک سلول های بنیادی خون بندناف به آدرس rsct.ir و ورود به بخش ثبت نام و پر کردن فرم پرسشنامه، که با هماهنگی دفاتر استانی وسایل پزشکی و ذخیره سازی تحویل متقاضیان داده خواهد شد و طی هماهنگی با کارشناس ماما و سپس نمونه گیری توسط ماما اتاق عمل و دریافت نمونه توسط دفتر سلول های بنیادی و ارسال آن به تهران، کار آزمایشگاهی و ذخیره سازی انجام می گیرد.
وی ادامه داد: در روش دوم خانواده در دفتر استانی حضور یافته (مراجعه حضوری) و با عقد قرارداد و پر کردن فرم پرسشنامه، قرارداد منعقد و وسایل و تجهیزات لازم جهت نمونه گیری در زمان زایمان تحویل داده خواهد شد و سپس طی هماهنگی با کارشناس ماما و نمونه گیری توسط ماما اتاق عمل؛ دریافت نمونه توسط دفتر سلول های بنیادی و ارسال آن به تهران کار آزمایشگاهی و ذخیره سازی انجام می گیرد.
این مسئول اشاره کرد: هزینه ذخیره خون بند ناف تنها ۳ میلیون و ۷۴۱ هزار تومان است که طی پیگیری های انجام شده با جهاد دانشگاهی استان و موسسه رویان تهران توانسته ایم این هزینه ها را در قالب های مختلف تسهیلات بدون سود و شرایط اقساط به شکلی تقسیم بندی نماییم که باتوجه به شرایط مالی برخی خانواده ها ذخیره سازی و پرداخت هزینه با مشکل روبرو نشود و بتوانند خون بند ناف فرزند خودرا ذخیره کنند.
علیرضا چم کوری تصریح کرد: در آخر جا دارد که از کلیه ماماهای همکار، پزشک متخصص زنان و پزشکان شبکه های بهداشت که در زمینه فرهنگ سازی و ذخیره سازی خون بند ناف و آموزش های لازم با ترغیب زنان حامله به ذخیره سازی خون بند ناف همکاری می نمایند تشکر و قدردانی نمایم. امیدوارم که بتوانیم با همّت و تلاش و ایجاد فرهنگ، نمونه های HLA متفاوت و متنوع داشته باشیم تا بتوانیم بیماریهای بیشتری را درمان نماییم. به امید ریشه کن شدن تمام بیماریهای صعب العلاج در دنیا...1399/08/25
12:22:30
5.0 / 5
1299
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد