مطالعه جدید نشان می دهد؛

ارتباط كم كاری تیروئید حاملگی و اختلال بیش فعالی كودك

ارتباط كم كاری تیروئید حاملگی و اختلال بیش فعالی كودك

مطالعه جدید نشان داده است میزان كم هورمون تیروئید در طول حاملگی در مبتلا شدن به اختلال بیش فعالی در كودك نفش دارد.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، مطالعه نشان داد کودکان متولدشده از مادران با میزان پایین هورمون تیروئید در طول سه ماهه اول حاملگی ۲۸ درصد با افزایش ریسک ابتلاء به اختلال بیش فعالی روبرو هستند.
به گزارش پژوهشگران، هورمون های تیروئید نقش مهمی در رشد و توسعه مغز جنین، بویژه در سه ماهه اول بارداری، دارند.
«مورگان پلتیر»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان وینتروپ نیویورک، در این زمینه می گوید: «تیروئید در زمان حاملگی بسیار مهمست و تأثیرات بلندمدتی دارد.»
به گفته پژوهشگران، اختلال بیش فعالی نوعی اختلال رشد عصبی است که منجر به مشکل در توجه و تمرکز، تکانشگری و رفتار بیش فعالی می شود.
پیش بینی می شود شماری از ژن ها در بروز این اختلال نقش داشته باشند. خیلی از این ژن ها بوسیله هورمون های تیروئید تنظیم می شوند.
در این مطالعه، داده های مربوط به حدود ۳۳۰ هزار کودک متولدشده بین سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۱۶ بررسی گردید و گزارشات سلامت آنها تا سن ۱۷ سالگی جمع آوری شد.
محققان در این مطالعه به رابطه بین میزان هورمون تیروئید و اختلال بیش فعالی در کودک پی بردند. آنها همین طور مشاهده نمودند این ارتباط در پسران قویتر از دختران است.
طبق اعلام انجمن تیروئید آمریکا، علایم کم کاری تیروئید شامل خستگی زودهنگام، احساس سرما، یبوست، خشکی پوست، فراموشی و احساس افسردگی است.


منبع:

1399/08/02
16:18:10
5.0 / 5
1369
تگها: بیمار , سلامت
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد