سازمان جهانی بهداشت ابراز امیدواری كرد

همكاری جهانی برای توزیع ۱۲۰ میلیون تست فوری و ارزان كرونا

همكاری جهانی برای توزیع ۱۲۰ میلیون تست فوری و ارزان كرونا

به گزارش سلامت باشی سازمان جهانی بهداشت (WHO) از مشاركت جهانی برای عرضه و توزیع ۱۲۰ میلیون تست فوری و ارزان كرونا در سرتاسر دنیا بخصوص در كشورهای كم درآمد و با درآمد متوسط اطلاع داد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، در حالیکه روز گذشته (دوشنبه) آمارهای جهانی نشان داد که تعداد جان باختگان کروناویروس جدید از مرز یک میلیون نفر گذشته است، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت ابراز امیدواری کرده است تست های جدید که ظرف چند دقیقه نتیجه آنها مشخص می شود و حدود ۵ دلار قیمت دارند بتوانند به مهار کرونا در بین جوامعی که امکانات مالی فراوانی ندارند کمک نماید.
سازمان جهانی بهداشت می گوید: کارخانجات تولید این تست ها موافقت کرده اند ۱۲۰ میلیون کیت تشخیصی کرونا را به مقصد ۱۳۳ کشور ارسال نمایند.
این تست های جدید حتی در کشورهای ثروتمندی چون آمریکا که با کمبود نیروی بهداشتی و حجم عظیم درخواست برای تست کرونا مواجهند می تواند بار بزرگی را از دوش سیستم بهداشتی بردارد.
سازمان جهانی بهداشت این اقدام را یک گام بزرگ برای مهار کرونا خوانده است.
کارشناسان معتقدند وقفه طولانی میان انجام تست و مشخص شدن نتیجه آن که در خیلی از موارد به چند روز می رسد، عملا امکان ردیابی و مهار تازه مبتلایان را محدود و اثربخشی برنامه های کنترلی را کم می کند.
همزمان، کم بودن گسترده تست گیری در کشورهایی چون هند و مکزیک که آمار بالای مبتلا شدن دارند، یکی از موانع اصلیِ اثربخشی برنامه های مبارزه با کرونا است.
دکتر تدروس آدهانوم گیبریسوس، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفته است این تست جدید که «قابلیت جابجایی راحت و استفاده آسان» دارد و نتیجه آن ظرف چند دقیقه و نه چند ساعت مشخص می شود می تواند فصل جدیدی را در مبارزه با کووید ۱۹ رقم بزند.
دکتر تدروس روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری خاطرنشان کرد که کارخانجات داروسازی ابوت و اس. دی بایوسنسور در توافقی که با بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس امضاء کرده اند متعهد شده اند که ۱۲۰ میلیون از این تست ها را تهیه کنند.
این توافقنامه مقرر است ۱۳۳ کشور همچون کشورهای آمریکای لاتین را که الان کانون اصلی انتشار کرونا هستند را تحت پوشش قرار دهد.
به گزارش بی بی سی، وی اظهار داشت: این یک ابزار ضروری برای افزایش ظرفیت تست گیری در کشورهایی است که میزان سرایت بالایی دارند و به گسترش دامنه تست گیری بخصوص در مناطق دوردست که امکانات آزمایشگاهی وجود ندارد و یا نیروی آموزش دیده کافی موجود نیست کمک خواهد نمود.
منبع:

1399/07/08
13:31:52
5.0 / 5
1466
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد