وزیر پاسخ داد

سال ۹۷ چند خبر اعتیاد منتشر شد؟

سال ۹۷ چند خبر اعتیاد منتشر شد؟

به گزارش سلامت باشی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام نمود كه حدود ۹ هزار و ۳۰۰ خبر تولیدی در حوزه اعتیاد در سال ۹۷، تولید شد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، سیدعباس صالحی در نشست تخصصی ویدئو کنفرانسی معاونان، دبیران کل و دبیران شوراهای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استانها بیان نمود: بحث اعتیاد بعنوان بحث صدمه اجتماعی در ایران و جهان جایگاه خاص خودش را دارد و ما به این صدمه اجتماعی از منظرهای مختلفی می توانیم بعنوان مساله مهم و اساسی در فضای جامعه نگاه کنیم؛ از یک سو در جامعه ما بحث دامنه جمعیتی مبحث است. مبحث دیگر دامنه عوارض این صدمه است؛ بعضی از این صدمه ها جسمی و برخی روحی هستند و اعتیاد هم صدمه جسمی و هم صدمه روحی و روانی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مبحث دیگری که در بحث اعتیاد قابل توجه است، دامنه شیوع است؛ به اعتیاد بعنوان اپیدمی می توان نگاه کرد. خصوصیت دیگر آن دامنه زمان ابتلاست.
صالحی در بخش دیگری از این نشست تخصصی با اشاره به اینکه در عوامل اعتیاد سه دسته عامل مهم می باشد، اظهار داشت: بخش اول عامل های روانی و انگیزشی است؛ افرادی که در حوزه های نظری و میدانی کار کردند به عوامل انگیزشی و روانی مانند کنجکاویها، ماجراجویی ها و فرار از اضطراب و دلهره و... توجه کردند.
وی در بخش دیگری اظهار داشت: پیشبینی باید به نحوی معطوف باشد به اینکه چگونه میتوانیم جلوی تاثیرگذاری عوامل انگیزشی و روانی را بگیریم.
صالحی در ادامه به دسته عوامل معرفتی و ذهنی اشاره نمود و اضافه کرد: یکسری باورهای غلط زمینه ساز برای غلطیدن در گام اعتیاد می شوند، گزاره های مختلفی در این باورهای غلط وجود دارد مانند اینکه هر وقت اراده کنم میتوانم اعتیاد را ترک کنم، اینکه بعضی از مواد اعتیادآور نیستند، اینکه مصرف بعضی از مواد اعتیادآور نیست، اینکه مواد مخدر میتوانند جنبه درمانی روحی و جسمی داشته باشند. ما مجموعه ای از گزاره های ذهنی غلط داریم که اگر مقرر است پیشگیری صورت گیرد باید گزاره های غلط تصحیح شود. دسته سوم هم خانواده و معاشران هستند.
وی افزود: نکته سوم که به مناسبات حوزه فرهنگ و این صدمه اجتماعی برمیگردد این است که اگر بخواهیم جریان پیشگیری را پیش ببریم از چهار حوزه باید استفاده حداکثری نماییم که حوزه اول حوزه هنر است. خصوصیت حوزه هنر مسائل مختلفی است؛ جاذبه خصوصیت اصلی هنر است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری اظهار داشت: هم در حوزه هنرهای نمایشی و هم در حوزه هنرهای تجسمی، سینما، فیلمهای مستند و فیلم کوتاه و هنر اتفاقات مختلفی صورت گرفته است که بخشی از آنرا ما به صورت مستقیم و بخشی را غیرمستقیم دخالت داشتیم. شاهد نمایشگاههای مختلف در حوزه هنرهای تجسمی طی این دو سال بودیم.
وی با اشاره به اینکه حوزه هنر با استفاده از جذابیت و غیرمستقیم بودن پیام، فضاهای مختلفی دارد، اضافه کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در همه حوزه ها کارهایی صورت گرفته است.
صالحی در ادامه به حوزه رسانه و فضای مجازی اشاره نمود و اظهار داشت: ما در حوزه رسانه و فضای مجازی که کار رسانه ای انجام میدهیم، پیامها از راه تکرار و کثرت اتفاق می افتد. خصوصیت رسانه این است که مستقیم عمل میکند و از راه تکرار و کثرت پیام پایداری ایجاد میکند؛ در این عرصه گستره قابل توجهی را داریم.
وی افزود: در حوزه مجازی در دو سال گذشته دو هزار و ۵۰۰ پیامهای مستقیم و غیرمستقیم تولید شده است.
صالحی همینطور اعلام نمود که حدود ۹ هزار و ۳۰۰ خبر تولیدی در حوزه اعتیاد در سال ۹۷، تولید شد.

ایشان در ادامه با اشاره به مبحث آموزش و پژوهش اظهار داشت: این حوزه با هنر و رسانه متفاوت است اما کار خودش را میکند.
وی اظهار داشت: ما در مجموعه های مختلف ملی و استانی فرصتهای قابل توجهی در این عرصه داریم. در این ۲ سال کتابخانه های عمومی ما با همین نگاه با بحث آسیبهای اجتماعی درگیر شدند و تبدیل کردن کتابخانه ها به پایگاه های آموزش پیشگیرانه نسبت به آسیبهای اجتماعی و ۱۰ ها همایش و نشست در استانها در سال ۹۷ تشکیل شده است.
صالحی همینطور بیان نمود: ضلع چهارمی که در عملیات پیشگیرانه امر اعتیاد موثر است حوزه دین است.
منبع:

1399/06/03
13:41:11
5.0 / 5
1694
تگها: آموزش , درمان
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد