روایت روزهای كرونایی؛

ناگفته های مردی كه 7000 تست كرونا انجام داده است

ناگفته های مردی كه 7000 تست كرونا انجام داده است

به گزارش سلامت باشی سرپرست مركز خدمات جامع سلامت دركه اظهار داشت: از شروع شیوع ویروس كرونا در كشور، تا كنون حدود 7 هزار تست كرونا را با دقت بالایی انجام داده است.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، از همان روزهای اول اسفند ۹۸ با شیوع کرونا، روزهایی که این ویروس ناشناخته ترس و دلهره خارج از تصوری در دل های همه به وجود آورده بود، کارشناسان بیماری های مراکز بهداشت، یک قدم جلوتراز خط مقدم ایستادند و وارد میدان شدند. احتمالاً در این روزهای سخت کمتر کسی می داند که کارکنان حوزه بهداشت با چه سختی و مشقت هایی روبرو هستند. کارشناسانی که از یک طرف زحمات و دشواری های لباس ها و تجهیزات طاقت فرسا و از سویی دیگر سرو کار داشتن با ویروس ناشناخته ای که تشخیص مثبت و منفی بودن آن در افراد بدون آزمایش و نمونه گیری ممکن نیست را به جان خریده و بدون منت و ادعا مشغول ارائه خدمت هستند.
کادر درمان و کارشناسان بهداشتی با دشواری های فراوانی در جبهه مقابله با این ویروس ناشناخته روبه روهستند که برای اطلاع از گوشه ای از این مشقت ها به سراغ رحیم قلی زاده کارشناس بهداشت عمومی معاونت بهداشتی مرکزخدمات جامع سلامت درکه می رویم، از او راجع به حس و حالش در این روزهای عجیب و سخت می پرسم و بطور کلی شاید تنها جمع بندی این گفتگو در یک جمله خلاصه شد و آن عشق به خدمت و نجات جان مردم است.
قلی زاده که سال ها است در مرکز بهداشت شمیرانات کار می کند، می گوید: در نخستین روزهای شیوع این ویروس تمامی افراد مرکز به سبب سرایت احتمالی ویروس نگران بودند و اضطراب داشتند، البته در آن روزها کمبود تجهیزات و اقلام حفاظتی به این دلهره ها دامن می زد ولی با گذشت زمان و تامین تجهیزات، این نگرانی ها کم شد.
وی به کارهای خود در سالهای قبل از این اپیدمی مخوف اشاره می کند و می گوید: سال ها پیش سابقه نمونه گیری در کمیته آنفولانزا و ارائه خدمت به بیماران مبتلا را داشته ام و هیچ گاه کار کردن با این تجهیزات و لباس ها و بیماران برایم عجیب و غریب نبود.
تا لحظه خوابیدن ماسکم را از روی صورتم بر نمی دارم
او می گوید: هیج ترسی از نمونه گیری، رویارویی با بیماران کرونایی و کار زیاد ندارم، این دقیقاً جمله کارشناس مرکز بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. وی که امروز به سبب خدمات فراوانش و روحیه ایثارگری به نمونه مثال زدنی حوزه بهداشت سراسر کشور تبدیل گشته می گوید: تمام اصول بهداشتی را در بالاترین سطح رعایت می کنم و تا لحظه خوابیدن ماسکم را از روی صورتم بر نمی دارم که مبادا به بیماری مبتلا شوم چون احساس می کنم اگر روزی به کرونا مبتلا شوم حداقل درحوزه کاری خودم بسیاری از کارها عقب می افتد بدین سبب با شعار می شود کرونا نگرفت و کار کرد هر روز به خودم روحیه می دهم.
در همین چند دقیقه ای که با این کارشناس مرکز بهداشت به گفتگو نشستم هیچ چیز بیشتر از روحیه بالا و عشق خدمت به مردم این مدافع سلامت توجهم را جلب نکرد و هر چه بیشتراز زمان گفتگو می گذشت بیشتراز سبک زندگی و این همه انرژی وی متحیر می شدم.
از واکنش های خانواده می پرسم و او می گوید: تمام اعضای خانواده ام همیشه نگرانم هستند، روزهای اول اپیدمی که مدام گریه می کردند. به خانواده ام گفته ام هیچ مشکلی با این کار، ساعت طولانی کار کردن و یا ترس از بیماری ندارم، قبلاً هم در حوزه اپیدمی ها و بیماری های واگیر خدمت کرده ام و هیچ ترس و نگرانی از این مساله ندارم.
این کارشناس دانشگاه متاهل است، از وضعیت خانواده اش اینگونه می گوید: از نخستین روزهای شیوع ویروس کرونا تا به امروز همسرم در منزل پدرش به سر می برد و شاید کمتر از انگشتان دست با او ملاقات داشته ام. او درباره دوری از همسر و خانواده اش می گوید: دوری از همسر و خانواده خیلی دشوار است ولی هر جور فکر می کنم از اینکه بیماری را به خانواده ام منتقل کنم بهتر است.
ذهنم پر از سوال های بی جواب است، و همین موجب می شود که باردیگر از او بپرسم منبع این انرژی مضاعف، روحیه وعشق از کجا تامین می شود، مگر می شود فردی هفت ماه مدام کار کند و فقط هفت روز در خانه بماند و سراسر این مدت را از هشت بامداد تا ۱۰ شب در محل کار حاضر شود، تمام روزهای هفته از جمعه و عیدقربان گرفته تا سال تحویل و چهارشنبه سوری این گونه با حوصله و انرژی و روحیه مثال زدنی کار کند؟ او می گوید: در طول این مدت فقط هفت روز کار نکردم واین چند روز هم به سبب تعطیلی آزمایشگاه سرکار نرفتم.
بالاخره این روزهای سخت تمام می شود
قلی زاده می گوید: دقیقاً زمانی که همه از کرونا وحشت داشتند در مدت کوتاهی توانستنم ۷۵۰ نمونه بگیرم. او خودرا سرباز صفر خط مقدم مبازره با کرونا معرفی می کند و ادامه می دهد: همیشه به خودم یادآوری می کنم که بالاخره این روزهای سخت تمام می شود و همین که احساس کنم در کاری سهیم هستم که به سلامت مردم کمک می نماید به من انرژی می دهد و این مساله برایم خوشایند است.
از نحوه برخورد دوستان و آشنایان می پرسم و می گوید: هفت ماه است که هیچکدام از دوستان وفامیل را ندیده ام، هر کسی من را می شناسد دقیقاً با روحیاتم آشناست، آنها می دانند که اگر کاری از دستم بربیاید دریغ ندارم و اهتمام می کنم در این راه از سلامتم نیز با جدیت کامل مراقبت کنم.
حدوداً نزدیک ظهر بود که با قلی زاده تماس گرفتم، او می گوید: امروز تا همین ساعت حدود ۲۰۰ نمونه گرفته ام، در بخشی که کار می کنم تقریباً تمامی همکارانم به کرونا مبتلا شده اند به غیر از من، برخی از همکارانم وقتی خسته می شوند یا نفس کم می آورند ماسک را از صورت بر می دارند و دقیقاً در همین لحظه است که ویروس موذی کرونا فرد را مبتلا می کند.
او مهم ترین سلاح مقابله با کرونا را استفاده از ماسک و شست و شوی مدام دست ها می داند و می گوید: فقط زمانی که می خواهم بخوابم ماسک را از صورتم بر می دارم، به هیچ عنوان با کسی هم غذا نمی شوم و از زمان شیوع ویروس کرونا تا به امروز نیز نه مهمانی رفته ام و نه سفر.
از او درباره بزرگترین چالش روزهای سخت کرونایی می پرسم و می گوید: فقط اینکه با این همه هشدار شرایط برای بعضی از مردم عادی شده اذیتم می کند، هر روز پیش از روشن شدن هوا از خانه بیرون می روم و تا حدود ساعت ۱۰ شب کار می کنم در راه برگشت به خانه پس از یک روز سخت با طوفانی از کارطاقت فرسا وقتی تجمعات و دست فروش ها و رفتارهای پرخطر مردم را می بینم، تمام خستگی روز به تنم می ماند و با خود می گویم یعنی این همه تلاش روزانه کادر بهداشت و درمان باید با رعایت نکردن عده ای به باد رود و باردیگر فردا روز از نو و روزی از نو.
او از اینکه بعضی از هموطنان و مادرانی که بدون توجه به حساسیت موضوع، دست فرزندانشان را گرفته و راهی کوچه و بازار می شوند، گلایه دارد.
اگر بیمار شوم شاید نیروی دیگری جایگزین من نباشد
از او راجع به بزرگترین ترس این روزهایش می پرسم، می گوید ترس ازمبتلا شدن؛ و در کمال ناباوریم ادامه می دهد: چون اگر بیمار شوم و یا فشار کاری به حدی زیاد باشد که مرا از پای دربیاورد شاید دیگر نیروی جایگزین من نباشد و کار مردم زمین بماند، هفت ماه است که کادر بهداشت و درمان شب و روز ندارند، ممکنست در جایی که نباید گرفتار فرسودگی شوند و از پای دربیایند.
او درباره زیباترین و شیرین ترین لحظات کاری خود در سایه بی رحم و تلخ کرونا می گوید: نمونه گیری از کودکان بهزیستی، کودکان مبتلا به سندرم داون، مرکز نگهداری از سالمندان برایم بسیار به یادماندنی و لذت بخش بوده، هر چقدر به افرادی که نیاز بیشتری به کمک دارند، کمک می کنم بیشتر از کارم لذت می برم، دقیقاً در این لحظات به لحاظ معنوی حال بهتری دارم.
۱۶ بار تست کرونا داده ام
قلی زاده می گوید: تا به امروز ۱۶ بار تست کرونا داده و به لطف خدا و رعایت دستورالعمل ها، همه تست های وی تا به امروز منفی بوده، تنهای خواسته ی این سرباز مدافع سلامت رعایت سفارش های بهداشتی توسط مردم است، او در این زمینه می گوید: از مردم در خواست می کنم کمی بیشتر سفارش ها را رعایت نمایند و سفر و دورهمی نروند تا کرونا فرصت جولان کمتری داشته باشد و شاید در این بین ما هم بتوانیم بیشتر استراحت نماییم و ساعات بیشتری را در کنار خانواده باشیم.
و در آخر با لحن امید بخش خود گفتگو را اینگونه خاتمه می دهد: سربازان خط مقدم مبارزه با کرونا روزهاست که به خانه شان سر نزده اند و ساعت ها گرما و وزن لباس فضایی را تحمل کرده اند، این لباس ها دقیقاً سونای بخار است و فکر می کنم به صورت روزانه میزبانان خودرا لاغر و ضعیف تر می کند، این روزها چشم امید ما به انتها بیماری و لبخند باردیگر مردم و خانواده هایمان است، تقاضا دارم مردم و مسئولان ما را مدد کنند.


منبع:

1399/06/02
23:54:09
5.0 / 5
1611
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد