محققان سوئدی می گویند؛

مصرف اندک کربوهیدرات برای مبتلایان به دیابت نوع ۱ مفید می باشد

مصرف اندک کربوهیدرات برای مبتلایان به دیابت نوع ۱ مفید می باشد

به گزارش سلامت باشی، تحقیقات جدید نشان داده است که رژیم غذایی کم کربوهیدرات به افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ کمک می نماید تا قند خون خویش را کنترل کنند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، «سوفیا استرن ایزاکسون»، محقق ارشد این مطالعه و متخصص تغذیه در دانشگاه گوتنبرگ سوئد، می گوید: «این مطالعه نشان میدهد که یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات متوسط سطح قند خون را می کاهد و بیماران می توانند قند خون خودرا در محدوده هدف نگه دارند، که در کاهش خطر لطمه اعضای بدن برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ مفیدست.»
در دیابت نوع ۱، لوزالمعده انسولین کمی تولید می کند یا اصلاً انسولین تولید نمی کند تا قند خون بتواند به عنوان انرژی وارد سلول ها شود. بدون انسولین، قند خون بیشتر می شود و می تواند موجب لطمه جدی به اندام ها شود.
محققان خاطرنشان کردند که برای ایمنی، هر فردی که دیابت نوع ۱ دارد و تغییرات عمده در مصرف کربوهیدرات را در نظر می گیرد، ابتدا باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کند. این مساله خصوصاً برای کودکان مبتلا به دیابت نوع ۱ صادق است.
برای این مطالعه، پژوهشگران بطور تصادفی ۲۵ مرد و ۲۵ زن مبتلا به دیابت نوع ۱ (میانگین سن: ۴۸ سال) را به یک رژیم غذایی سنتی با کسب ۵۰ درصد انرژی از کربوهیدرات ها یا یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات متوسط با کسب ۳۰ درصد انرژی از کربوهیدرات ها اختصاص دادند. همه آنها سطح قند خونشان بالا بود و از سرنگ انسولین یا پمپ انسولین استفاده می کردند.
یک دستگاه پایش مداوم قند خون برای ثبت سطح قند خون حداقل هر ۱۵ دقیقه در طول ۱۶ هفته استفاده شد.
هر دو رژیم دارای سطوح سالم چربی و کربوهیدرات و شامل سبزیجات، کربوهیدرات های غنی از فیبر، چربی های غیراشباع، آجیل، دانه ها و حبوبات بودند.
محققان دریافتند که میزان قند خون برای افرادی که از رژیم غذایی کم کربوهیدرات پیروی می کنند، نسبت به یک رژیم غذایی سنتی با کربوهیدرات بالاتر، به مدت طولانی تری در محدوده هدف کنترل قندخون قرار دارد. همچنین، زمان افزایش قند خون در روز ۸۵ دقیقه کم شد.
ایزاکسون در بیانیه خبری دانشگاه اظهار داشت: «رژیم غذایی کم کربوهیدرات متوسط می تواند گزینه درمانی خوبی برای بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۱ با سطح گلوکز بالا باشد. با این وجود، مهمست که رژیم غذایی سالم باشد، با تمرکز ویژه بر کیفیت چربی و کربوهیدرات، و میزان کربوهیدرات ها بسیار کم نباشد.»


منبع:

1402/10/09
08:24:24
5.0 / 5
318
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد