سازمان جهانی بهداشت اعلام كرد؛

سویه JN و یک دهم به سرعت درحال گسترش است

سویه JN و یک دهم به سرعت درحال گسترش است

به گزارش سلامت باشی، سویه جدید کووید معروف به JN.۱ از جانب سازمان جهانی بهداشت بعنوان ˮنوع مورد توجهˮ نامگذاری شد، به این مفهوم که مقامات بهداشتی حالا از نزدیک گسترش سریع آنرا در سراسر دنیا دنبال می کنند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، تابحال مشخص نشده است که این سویه بسیار جهش یافته نسبت به سویه های قبلی ویروس کرونا سبب ایجاد بیماری شدیدتر شود. با این وجود، سریع تر از جد خود، سویه BA.۲.۸۶ درحال گسترش است.
سازمان جهانی بهداشت در آخرین گزارش خود نوشت: «JN.۱ همچنان در چندین کشور گزارش شده و شیوع آن به سرعت در سطح جهانی در حال افزایش می باشد.»
سازمان جهانی بهداشت انواع مورد توجه را آنهایی تعریف می کند که به اندازه کافی نگران کننده هستند تا مطالعات آزمایشگاهی و تحقیقات میدانی آنها را بالا برند.
انواع موردتوجه همینطور باید دارای جهش های ژنتیکی باشند که خصوصیت کلیدی ویروس را تغییر می دهند، مانند قابلیت انتقال آن یا این که چگونه از درمان ها و واکسن ها فرار می کند. این سویه همینطور باید بگونه ای درحال رشد باشد که بتواند "یک خطر نوظهور برای سلامت عمومی جهانی" باشد.
با این حال، سازمان جهانی بهداشت اظهار داشت که شواهد اولیه نشان داده است که به نظر می آید جهش های JN.۱ توانایی آنرا برای رد شدن از دفاع ایمنی بدن بالا می برد.
سازمان جهانی بهداشت در گزارش خود اظهار داشت: «بر اساس خصوصیت های ژنتیکی، JN.۱ امکان دارد دارای برخی مزیت های آنتی ژنی باشد که از ایمنی قبلی جلوگیری می کند.»
این سازمان افزود، حتی با وجود گسترش گسترده JN.۱، انتظار می رود واکسن های به روزشده کووید ۱۹ در این فصل همچنان در مقابل عفونت ناشی از سویه JN.۱ محافظت کنند.
سازمان جهانی بهداشت در گزارش خود تصریح کرد: «علیرغم کاهش خنثی سازی JN.۱، محافظت توسط واکسن های تک ظرفیتی XBB.۱.۵ احتمالا ضد JN.۱ مؤثر است».


منبع:

1402/10/02
08:58:05
5.0 / 5
245
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد