محققان انگلیسی پی بردند؛

تاثیر داروی ضدافسردگی در تسکین علایم سندرم روده تحریک پذیر

تاثیر داروی ضدافسردگی در تسکین علایم سندرم روده تحریک پذیر

سلامت باشی: تحقیقات جدید نشان میدهد که داروی تجویزی رایج برای درمان میگرن، کمردرد و افسردگی، ممکنست به بهبود علایم سندرم روده تحریک پذیر نیز کمک نماید.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث لاین، مشخص شده است که یک داروی ارزان و در دسترس به نام "آمیتریپتیلین" موجب بهبود علایم سندرم روده تحریک پذیر می شود.
آمیتریپتیلین ممکنست علایم سندرم روده تحریک پذیر را با تنظیم سیستم عصبی و توقف بازجذب سروتونین توسط مغز بهبود بخشد.
این مطالعه که توسط پژوهشگران دانشگاه های لیدز، ساوتهمپتون و بریستول انگلستان انجام شد نشان میدهد بیمارانی که آمیتریپتیلین مصرف می کنند حدودا دو برابر بیش از افرادی که دارونما مصرف می کنند، بهبود کلی در علایم را گزارش می دهند.
در نتیجه این مطالعه، تیم کارآزمایی حالا سفارش می کند که پزشکان از بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر جهت استفاده از آمیتریپتیلین برای مدیریت علایم خود حمایت کنند.
دکتر «الکساندر فورد»، محقق ارشد و پروفسور گوارش در دانشکده پزشکی دانشگاه لیدز، اظهار داشت: «آمیتریپتیلین یک درمان مؤثر برای سندرم روده تحریک پذیر است و ایمن و به خوبی قابل تحمل است. این تحقیق جدید که با دقت انجام شده است نشان میدهد که اگر علایم بیماری با درمان های سفارش شده خط اول بهبود نیافته باشد پزشکان عمومی باید از بیماران در مراقبت های اولیه حمایت کنند تا آمیتریپتیلین با دوز پایین را امتحان کنند.»
به طور خاص، آمیتریپتیلین ممکنست نقش مهمی در تنظیم عصب واگ داشته باشد.
به گفته پژوهشگران، تحریک این عصب می تواند موجب اختلال در عملکرد عصب واگ و احیانا تسکین علایم سندرم روده تحریک پذیر شود.
با تأثیر هر دو سیستم عصبی و سروتونین، آمیتریپتیلین با داشتن یک اثر آرامش بخش کلی بر عملکرد روده، تسکین درد و ایجاد تغییر در فعالیت روده، علایم سندرم روده تحریک پذیر را می کاهد.


منبع:

1402/07/27
12:33:15
5.0 / 5
319
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد