واکاوی یک احتمال آنفلوآنزای پرندگان بحران ساز خواهد شد؟

واکاوی یک احتمال آنفلوآنزای پرندگان بحران ساز خواهد شد؟

به گزارش سلامت باشی، متخصص ویروس شناسی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ضمن اشاره به اینکه هم اکنون سازمان بهداشت جهانی ویروس H۵N۱ را تهدیدی برای سلامت عمومی تلقی نمی کند، اظهار داشت: حقیقت اینست که نمی توان پیش بینی نمود که تغییرات ژنتیکی آینده این توانایی را در ویروس ایجاد نماید که بتواند با اپیدمی بزرگی جهان را شگفت زده کند یا خیر.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر ابراهیم فقیه لو ضمن اشاره به اینکه در اغلب موارد تماس مستقیم انسان با پرندگان، لاشه و یا محیط های آلوده به پرندگان از کانون های اصلی مبتلا شدن به ویروس آنفلوآنزای پرندگان بوده است، افزود: خوشبختانه تا به امروز موارد مبتلا شدن از انسان به انسان ویروس H۵N۱ گزارش نشده است.
وی با بیان اینکه میزان کشندگی ویروس آنفلوآنزا خصوصا در گروههای پرخطر عدد بالایی را به خود اختصاص می دهد، اظهار نمود: آمار سرایت پذیری آنفلوآنزا در میان پرندگان بسیار بالا است اما در میان پرندگان به انسان بسیار محدود است.
نشانه های آنفلوآنزای پرندگان وی تب بالا (بیش از ۳۸ درجه)، کسالت، سرفه، دردهای عضلانی، درد قفسیه سینه، مشکل در تنگی نفس و در نهایت پنومونی را همچون نشانه های مبتلا شدن به ویروس آنفلوآنزا عنوان نمود و اضافه کرد: از روی علامت ها نمی توان مبتلا شدن به آنفلوآنزای H۵N۱ را در انسان تشخیص داد چون که همین علامت ها در ویروس آنفلوآنزای فصلی و یا سایر ویروس های تنفسی وجود دارد؛ ازاین رو تشخیص مبتلا شدن به این ویروس نیازمند استفاده از روش های مولکولی و آزمایشگاهی است.
وی ضمن اشاره به اینکه درمان اختصاصی برای ویروس H۵N۱ وجود ندارد، افزود: با عنایت به درصد بالای کشندگی این ویروس و سرعت زیاد تبدیل شدن آن به پنومونی، مبتلایان باید تحت مراقبت های ویژه قرار گیرند.
واکسن آنفلوآنزای فصلی در مقابل آنفلوآنزای پرندگان مصونیت ایجاد می کند؟ این متخصص ویروس شناسی در پاسخ به این سؤال که واکسن فصلی که برای آنفلوآنزای فصلی استفاده می شود چه میزان در مقابل ویروس H۵N۱ کارایی دارد؟ اظهار داشت: این واکسن ها هیچ محافظتی در مقابل تغییرات آنتی ژنتیکی این ویروس ندارد اما با این وجود سفارش می شود واکسن فصلی تزریق شود تا از عفونت همزمان دو ویروس پیشگیری شود.
وی با بیان اینکه نمی توان پیش بینی نمود که پاندمی ها در چه سالی و با چه ویروسی دنیا را متحول خواهند کرد، خاطرنشان کرد: باید مراقبت و نظارت کامل بر جهش های ژنتیکی ویروس ها داشته باشیم تا بمحض بروز پاندمی بتوان اقدامات پیشگیرانه را لحاظ کرد.
راه های انتقال آنفلوآنزای پرندگان فقیه لو در رابطه با گروههای در معرض خطر مبتلا شدن به ویروس آنفلوآنزای پرندگان اخطار داد و اظهار داشت: تماس مستقیم با پرندگان راه اصلی انتقال این ویروس می باشد و هم اکنون افرادی که به لحاظ شغلی با پرندگان سر و کار دارند، گروههای خطر مبتلا شدن به این ویروس هستند. این افراد باید اقدامات پیشگیرانه ای نظیر تجهیزات حفاظتی (ماسک، دستکش و گان) استفاده کنند، مرتب دست های خویش را بشویند و قبل از شست و شوی دقیق دست ها، تماس با بینی و دهان نداشته باشند.
او عدم تماس مستقیم با پرنده های وحشی، عدم نگهداری پرنده های بیمار در فضای خانه، تماس محافظت نشده با پرندگان در طبیعت، عدم تماس با سطوح آلوده به ترشحات پرندگان و شست و شوی دقیق دست ها در صورت مواجهه را همچون راه های جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس آنفلوآنزای پرندگان دانست.
ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان برای چه کسانی خطرناک تر است؟ وی ضمن اشاره به اینکه بدن افراد هیچ ایمنی در مقابل ویروس آنفلوآنزای پرندگان ندارد، تصریح کرد: میزان خطر برای همه افراد در مقابل مبتلا شدن به این ویروس حدودا یکسان است. طبیعتا افراد بالای ۶۵ سال، مبتلایان به دیابت و بیماری های زمینه ای در مقابل این ویروس صدمه پذیرترند.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه تغییرات ژنتیکی ویروس آنفلوآنزا، این توانایی را به ویروس می دهد که با ایجاد ویروس هایی جدید به پاندمی تبدیل گردد، افزود: در سال ۱۹۹۶ برای نخستین بار در جنوب چین ویروس جدیدی در پرندگان شناسایی شد و در ادامه سال ۱۹۹۷ شیوع گسترده تری با همین ویروس در هنگ کنگ رخ داد.
وی با بیان اینکه تابحال ویروس آنفلوآنزای مشترک بین پرندگان و انسان در سالهای مختلف مشاهده شده است، اضافه کرد: در سال ۲۰۰۳ بیشتر از ۲۰ کشور شیوع آنفلوآنزای پرندگان را تایید کردند.
فقیه لو تصریح کرد: در سال ۲۰۰۶ هم نخستین مورد آنفلوآنزای پرندگان در تالاب انزلی گزارش شد و در سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۵ هم این موارد در میان پرندگان وحشی و اهلی کشور تکرار شد.
درباره ویروس های آنفلوآنزا چه می دانیم؟ وی ضمن اشاره به اینکه ویروس آنفلوآنزا همچون ویروس های پوشش دار به حساب می آید که ژنوم این ویروس ها RNA تک رشته ای دارند، اظهار نمود: به صورت معمول آنفلوآنزا از راه تنفس و یا تماس دست آلوده با دهان و یا چشم وارد بدن می شود.
او ضمن اشاره به علامت های بالینی مبتلا شدن به آنفلوآنزا، اظهار داشت: عفونت های حاد تنفسی یا پنومونی همچون نشانه های مبتلا شدن به آنفلوآنزاست.
فقیه لو با بیان اینکه ویروس های آنفلوآنزایی که از لحاظ پزشکی اهمیت بیشتری دارند به سه دسته تقسیم می شوند، تصریح کرد: آنفلوآنزای A، B و C همچون آن هستند.
وی با بیان اینکه آنفلوآنزای C، با علامت های مشابه سرماخوردگی بروز می کند، تصریح کرد: آنفلوآنزای نوع A و B به شکل پنومونی و عفونت های حاد تنفسی بروز می کند.
این متخصص ویروس شناسی پزشکی، افزود: نکته اینجا است که آنفلوآنزای نوع A، علاوه بر انسان، توانایی انتقال به میزبان های دیگری مثل پرندگان، ماکیان، خوک و سایر حیوانات را دارد.
وی از تنوع بالای سرایت پذیری آنفلوآنزای نوع A اطلاع داد و اظهار داشت: برای نامگذاری تنوع آنفلوآنزا از دو حرف H و N استفاده می شود.
او با بیان اینکه موضوعی که سبب می شود ویروس آنفلوآنزا نسبت به سایر ویروس ها تنوع بیشتری داشته باشد، تغییرات ژنتیکی آنفلوآنزاست، افزود: همه ویروس ها گرفتار تغییرات ژنتیکی می شوند که آنفلوآنزا هم از این قاعده مستثنی نیست.
وی با بیان اینکه پدیده نوترکیبی ژنتیکی در ویروس آنفلوآنزا وجود دارد، در اینباره توضیح داد: تصور کنید همزمان یک سلول یا میزبان، با دو ویروس یا گاهی سه ویروس آنفلوآنزا از سه میزبان مختلف آلوده شود، این مورد سبب می شود قطعات ژنتیکی با هم مبادله شوند و به عبارتی نوترکیبی ژنتیکی ایجاد شود. در این شرایط ویروس هایی ایجاد می شوند که با منابع مختلف پدید می آیند به صورت مثال چند قطعه از آنفلوآنزای انسان و قطعات دیگر از ویروس‎ های پرندگان یا خوک ها.
وی با تکیه بر این که نوترکیبی در آنفلوآنزا ویروس جدیدی را به وجود می آورد، افزود: در این فرایند ویروس جدیدی ایجاد می شود که آنتی ژن های خاصی دارد که بدن انسان پیش از این ترکیب به هیچ عنوان مواجهه و ایمنی با این مدل نداشته است.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، فقیه لو در خاتمه، اظهار داشت: پدیده پاندمی آنفلوآنزا در سال ۱۹۱۸ یکی از مرگبارترین بیماری های ویروسی قرن را رقم زد.1401/12/03
08:11:10
5.0 / 5
380
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد