محققان می گویند؛

تولد نوزاد چاق نشانه ای از خطر مبتلاشدن به دیابت است

تولد نوزاد چاق نشانه ای از خطر مبتلاشدن به دیابت است

سلامت باشی: یک مطالعه جدید نشان میدهد بانوانی که نوزادان بزرگتر از حد متوسط به دنیا می آورند، در آینده در معرض مبتلاشدن به دیابت نوع 2 هستند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، دکتر «کارتیک کایلاس ونکاتش»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ایالتی اوهایو، می گوید: «نوزادان بزرگ در زمان تولد به عنوان نوزادانی با وزن ۳.۵ کیلوگرم یا بیشتر تعریف می شوند.»
وی اظهار داشت: «در وضعیت چاقی، زنان در معرض خطر بیشتر داشتن نوزادان بزرگ تر هستند. و همین طور در معرض خطر بیشتر ابتلاء به دیابت نوع ۲ در مراحل بعدی زندگی قرار دارند.»
ونکاتش اظهار داشت: «زنانی که نوزادان بزرگی به دنیا می آورند به احتمال زیاد از عدم تحمل گلوکز رنج می برند که موجب افزایش قند خون در دوران حاملگی می شود.»
وی در ادامه می افزاید: «حتی اگر دیابت حاملگی نداشته باشید، احیانا هنوز هم عدم تحمل گلوکز وجود دارد که شما را به سمت داشتن یک نوزاد بزرگ سوق می دهد و احیانا در آینده شما مستعد ابتلاء به دیابت نوع۲ خواهید بود.»
برای این مطالعه، پژوهشگران داده های حاصل از مطالعه پیگیری هیپرگلیسمی و نتایج نامطلوب حاملگی را بررسی کردند. آنها دریافتند که از میان ۴۰۲۵ زنی که دیابت حاملگی نداشتند، ۱۳ درصد نوزادان بزرگی بدنیا آوردند.
در طی ۱۰ تا ۱۴ سال بعد از زایمان، ۲۰ درصد از زنان به پیش دیابت یا دیابت مبتلا شدند. ونکاتش اظهار داشت: «میزان بانوانی که پیش دیابت یا دیابت داشتند در بین بانوانی که نوزادان بزرگ داشتند (۲۵ درصد) بیش از زنانی بود که نوزادان طبیعی (۲۰ درصد) یا نوزادان کم وزن (۱۵ درصد) به دنیا آوردند.
ونکاتش اشاره کرد که تنها ۲۵ درصد از بانوانی که نوزادان بزرگی دارند به دیابت نوع ۲ مبتلا می شوند. بنابراین، حتی اگر یک نوزاد بزرگ بدنیا بیاورید، محکوم به ابتلاء به دیابت نیستید.


منبع:

1401/12/02
08:53:59
5.0 / 5
399
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد