رئیس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت؛

بازرسان بهداشتی باید به تجهیزات آزمایشی قابل حمل مجهز شوند

بازرسان بهداشتی باید به تجهیزات آزمایشی قابل حمل مجهز شوند

به گزارش سلامت باشی، رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اظهار داشت: بازرسان بهداشتی باید به وسایل و تجهیزات آزمایشی قابل حمل مجهز شوند.


به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر، جعفر جندقی، در اجلاس مدیران سلامت محیط و کار، در هتل قلب تهران اظهار داشت: مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت برای همکاری با شرکت های دانش بنیان و همین طور تامین منابع مالی پروژه ها، تفاهم نامه ای با دفتر برنامه ریزی ریاست جمهوری امضا نموده است. وی ادامه داد: تجهیز و ارتقای لابراتوار ها ضرورت دارد. برای غربالگری مواد غذایی در محل توزیع یا تولید، بازرسان بهداشتی باید به وسایل و تجهیزات آزمایشی قابل حمل مجهز شوند. رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اعلان اینکه این مرکز حدودا با تمام بخش های در رابطه با سلامت مردم و جامعه سر و کار دارد، بیان کرد: در حقیقت نظارت بر هر آنچه که بشر برای زیست به آن نیازمند است شامل آب و هوا و غذا بر عهده ماست. نظارت بر غذا، خاک، زباله، تشعشعات، پرتوها، پسماندها، فاضلاب، بیمارستان ها و بحث پیوست سلامت در تمام طرح ها، قسمتی از گستره فعالیت ماست. جندقی با بیان این که بر ۱۶ دستگاه نظارت داریم، افزود: کنترل عوامل محیطی بصورت برون بخشی توسط مرکز سلامت محیط و کار به انجام می رسد. رکن اساسی توسعه، یعنی بخش اقتصاد شامل خدمات، کشاورزی، صنعت، تولید و محیط و کار است. ولی در این بین سلامت نیروی کار به عنوان مهم ترین رکن توسعه، باید بیشتر تحت نظارت ما باشد. وی با تأکید بر نظارت بر عوامل فیزیکی، شیمیایی، ارگونومی، بیولوژیک و سنجش سلامت نیروی کار، اظهار داشت: حدود ۶ هزار بازرس محیط و ۳ هزار بازرس بهداشت حرفه ای داریم که جوابگوی این گستره عظیم نیست و بنا بر این در بخش های بهداشت محیط و حرفه ای برون سپاری های زیاد انجام شده است، ولی هنوز بخش خصوصی باید روز به روز بال و پر بیشتری بگیرد و تمام ذی نفعان پای کار بیایند تا نظارت ها به نتیجه برسد.

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با تأکید بر نظارت بر کارهای بخش خصوصی و ارزشیابی های این بخش، اضافه کرد: توجه به همکاریهای درون بخشی و تعامل مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی کشور به همکاریهای بین بخشی خصوصاً ارتباط مستقیم با معاونت های درمان و غذا و داروی دانشگاه ها بسیار اهمیت دارد که مدیران و کارشناسان بهداشت محیط و بهداشت کار باید به آن توجه ویژه داشته باشند. جندقی با اشاره به راه اندازی نظام پیشنهادات درباره ی برنامه های مرکز سلامت محیط و کار، اظهار داشت: تمام پیشنهادات همکاران از دانشگاه های علوم پزشکی کشور احصاء می شود و به آنها ترتیب اثر داده خواهد شد. وی عملکرد مرکز سلامت محیط و کار را در همه گیری کرونا یاد شده قرار داد و اضافه کرد: در اپیدمی کرونا طی مدت کوتاهی ۱۶۷ پروتکل برای اصناف و بخش های مختلف جهت رعایت فاصله گذاری ها و سایر موارد تدوین شد که بسیار در کنترل کووید ۱۹ مؤثر بود. رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اعلان اینکه طبق قانون، دست بازرسان و ناظران بهداشت محیط و حرفه ای باز است، اظهار داشت: باید از قدرتی که قانون در اختیارمان گذاشته به نحو مطلوب استفاده نمائیم و با همکاری سایر ارگان ها، تمام ظرفیت ها را برای نظارت بهتر به کار گیریم. همین طور ارتباط با صنوف خیلی مهم می باشد، می توان قسمتی از کارها را به صنوف واگذاشت. او در آخر از تدوین برنامه راهبردی سالیانه مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت آگاهی داد و اظهار داشت: برنامه آموزش به کارکنان و مردم در دست تدوین است. همین طور باید از ظرفیت های نظام شبکه و برنامه پزشکی خانواده به عنوان یک فرصت عظیم، بهره لازم را برای پیشبرد بازرسی ها و نظارت ها ببریم.


منبع:

1401/11/19
12:34:43
5.0 / 5
445
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد