گزارش محققان هلندی؛

دیابت نوع ۱ برای دختران مشکل تر از پسران است

دیابت نوع ۱ برای دختران مشکل تر از پسران است

سلامت باشی: یک بررسی جدید نشان میدهد دخترانی که دیابت نوع 1 دارند ممکنست در مورد کنترل قند خون و سایر جنبه های حیاتی سلامتشان بدتر از پسرها باشند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، بررسی ۹۰ مطالعه انتشار یافته توسط پژوهشگران در هلند، الگوهای ثابتی را در تفاوت دختران و پسران مبتلا به دیابت نوع ۱ نشان داد. بطور کلی، دختران سطح قند خون بالاتری داشتند، بیشتر احتمال داشت اضافه وزن داشته باشند و بطور کلی کیفیت زندگی ضعیف تری را گزارش کردند.
کارشناسان می گویند که دلیلهای آن معلوم نیست. اما این یافته ها توجه را به این واقعیت جلب می کند که دختران مبتلا به دیابت نوع ۱ ممکنست با چالش های خاصی روبرو شوند که نیاز به توجه بیشتری دارند.
دیابت نوع ۱ با نوع ۲ که بیشتر در بزرگسالان تشخیص داده می شود و اغلب با چاقی هم راه است، متفاوت می باشد.
دیابت نوع ۱ به طور معمول در دوران کودکی بروز می کند و بیش از ۱ میلیون کودک و نوجوان در سراسر جهان مبتلا به آن هستند. این بیماری در اثر حمله اشتباه سیستم ایمنی به سلول های پانکراس (لوزالمعده) که انسولین تولید می کنند ایجاد می شود.
بدون انسولین، قندها در خون تجمع می یابند و سلول های بدن گرسنه می مانند. بدین سبب افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ برای زنده ماندن نیاز به مصرف انسولین مصنوعی دارند.
این بیماری یک دفعه بزرگ برای بچه ها است، و کارشناسان می گویند دلیلهای مختلفی از بیولوژیکی گرفته تا روانی و اجتماعی وجود دارد که دختران در بعضی موارد بدتر از پسران رفتار می کنند.
«سانجوی دوتا»، عضو تیم تحقیق، اظهار داشت: «دختران زودتر از پسران به دیابت نوع ۱ مبتلا می شوند. طول مدت طولانی تر دیابت می تواند به مفهوم عوارض بیشتر باشد.»
مورد دیگر، مسئله بلوغ است. افزایش هورمونی که بچه ها تجربه می کنند موجب افزایش سطح قند خون می شود و هم دخترها و هم پسرها باید انسولین بیشتری مصرف کنند.
دوتا اظهار داشت: «اما این تغییرات هورمونی به طور معمول تأثیر بیشتری بر کنترل قند خون دختران نسبت به پسران دارد.»

1401/07/06
12:41:08
5.0 / 5
366
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد