رئیس شورای عالی سازمان نظام پزشكی كشور:

مهاجرت پزشکان متخصص از عمومی پیشی گرفته است

مهاجرت پزشکان متخصص از عمومی پیشی گرفته است

به گزارش سلامت باشی، اردبیل رئیس شورایعالی سازمان نظام پزشکی کشور اظهار داشت: تعداد مهاجرت پزشکان متخصص و فوق تخصص از پزشکان عمومی در کشور پیشی گرفته است.


منصور جعفری نمین 30 مرداد در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه در اردبیل اظهار نمود: از عرضه آمار مهاجرت پزشکان معذوریم اما در کل باید گفت آمار مهاجرت پزشکان نگران کننده و رو به افزایش است.
وی با اشاره به اینکه ۲۰ مورد درخواست مهاجرت در اردبیل به ثبت رسیده است، خاطرنشان کرد: مسؤلان باید تدبیری بیندیشند تا با ریشه یابی دلایل و عوامل این مورد جلوی مهاجرت پزشکان گرفته شود.
رئیس سازمان نظام پزشکی کشور با تبریک اول شهریور زادروز حکیم بوعلی سینا بعنوان روز پزشک اظهار داشت: پزشکان در همه عرصه های انقلاب اسلامی در صحنه حاضر بوده و حتی در جنگ تحمیلی، سیل، زلزله و سایر حوادث در راه نجات مردم گامهای اساسی برداشتند.
جعفری نمین اضافه کرد: در ۲.۵ سال قبل و در شرایط سخت کرونایی پزشکان در صف مقدم درمان بیماران حاضر شده و حتی جان خویش را در کف دست گرفتند تا اجازه ندهند مردم جامعه ما بیشتر از این گرفتار این بیماری مهلت شود.
وی خدمات عرضه شده جامعه پزشکی را خدمات برگرفته از صدق، صفا و کمک به همنوع توصیف کرد و افزود: هر چند تعرفه های پزشکی هیچ تناسبی با وضعیت تورم، استهلاک امکانات و وسایل مورد استفاده جامعه پزشکی ندارد اما فعالان این عرصه تلاش می کنند تا با تعرفه های اعلام شده خدماتی را متناسب با اخلاق حرفه ای و جلب اعتماد عموم مردم ارائه نمایند.
جعفری نمین در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: بزرگترین سرمایه پزشکان اعتماد عموم مردم بخصوص بیماران و مراجعین به مطب های پزشکان است و انتظار ما اینست که اصحاب رسانه هم خدمات جامعه پزشکی را برجسته کرده و از ورود به عرصه تخریب چهره پزشکی پرهیز کنند.
وی با ابراز نگرانی از افزایش مهاجرت پزشکان به سایر کشورها افزود: هر چند ایران بهشت پزشکان است اما در سالهای اخیر عواملی زمینه مهاجرت پزشکان را به سایر کشور فراهم نموده و در کنار آن تمایل کم جوانان را برای تحصیل در رشته های پزشکی شاهد می باشیم.
جعفری نمین بیان نمود: نگرانی ما از آن روزی است که پزشکان ما به کشورهای همسایه مهاجرت کنند و ما با کمبود پزشک روبه رو شده و مجبور به ارجاع بیماران به کشورهای همسایه باشیم.
وی در مورد مداخله غیر مجاز در امور پزشکی هم اظهار نمود: مداخله غیر مجاز در این عرصه در ابعاد مختلف نه تنها سلامت مردم را به خطر انداخته بلکه هیبت و قداست حرفه پزشکی را هم زیر سؤال برده است.
جعفری نمین از تشکیل ستاد کرونا در نظام پزشکی اردبیل برای عرضه خدمات به بیماران و حمایت و پشتیبانی از مراجع بیمارستانی اطلاع داد و خاطرنشان کرد: در کنار اهدای سه هزار دز واکسن برای تزریق به بیماران، به ارزش ۱۵۰ میلیون تومان ماسک، ۴۰ میلیون تومان دستگاه دیالیز، ۷۰ میلیون تومان خرید دستگاه پلاسما فریز و میلیونها تومان برای خرید سایر تجهیزات پزشکی از راه نظام پزشکی اردبیل هزینه شده است.
وی اظهار داشت: در نظام پزشکی اردبیل ۳۹۵ نفر پزشک متخصص به مردم عرضه خدمات می کنند و در کنار آن ۹۹۳ نفر پزشک عمومی، ۲۹۵ دندانپزشک عمومی، ۶۰ دندانپزشک متخصص، ۲۱۱ داروساز و ۹۵۰ کارشناس مامایی عرضه خدمات می کنند.
جعفری نمین اضافه کرد: در مجموع سه هزار و ۶۸ نفر اعضای نظام پزشکی اردبیل هستند که از بین آنها ۹۰۸ نفر دارای پروانه نظام پزشکی بوده و مابقی در بیمارستان ها و سایر مراکز عرضه خدمات می کنند.
۹۵ درصد پزشکان از کارتخوان ها استفاده می کنند
رئیس نظام پزشکی اردبیل به آمار نگران کننده فعالیت مراکز غیر مجاز در حوزه پزشکی اشاره نمود و افزود: برخی فعالیتهای پزشکی و درمانی توسط افراد غیر مجاز صورت می گیرد که در این حوزه ورود دادستان و مراکز قضایی را هم شاهد می باشیم.
وی نقش نظام پزشکی را اطلاع رسانی برای مراجع قانونی و انتظامی اعلام نمود و اظهار داشت: با تشکیل و بررسی پرونده ها در مراجع انتظامی تلاش بر اینست تا در مراحل مختلف پرونده قصور پزشکان بررسی شود که در هیئت بدوی تجدید نظر و هیئت عالی این بررسی ها صورت می گیرد.
جعفری نمین تصریح کرد: در یک سال قبل ۸۷ مورد پرونده در هیئت های بدوی نظام پزشکی اردبیل مورد بررسی قرار گرفته که ۲۵ مورد قصور پزشکی تشخیص داده شده است.
وی آرای محکومیت انتظامی را ۶ مورد اعلام نمود و اضافه کرد: مجازات انتظامی از توبیخ کتبی تا محرومیت مطب را شامل می شود.
جعفری نمین با اشاره به اینکه کمتر از یک درصد فعالیت پزشکان منجر به قصور و یا شکایت می شود، افزود: در مقابل صدها و هزاران عمل جراحی و خدماتی که پزشکان عرضه می کنند، یک درصد قصور طبیعی و عادی است.
رئیس هیئت مدیره نظام پزشکی استان اردبیل به نصب کارتخوان در مطب پزشکان هم اشاره نمود و افزود: ۹۵ درصد مطب پزشکان، مراکز جراحی و بیمارستان ها به کارتخوان مجهز شدند که این آمار در تهران ۹۰ درصد و در سایر استان ها ۹۵ درصد است و مشکلی در این حوزه وجود ندارد.
منبع:

1401/05/30
12:28:09
5.0 / 5
463
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد