توصیه محققان كانادایی؛

غربالگری سالانه پیش از 50 سالگی احتمال سرطان سینه را کاهش می دهد

غربالگری سالانه پیش از 50 سالگی احتمال سرطان سینه را کاهش می دهد

سلامت باشی: یک مطالعه جدید نشان میدهد در استانهای در کانادا که غربالگری زنان در سنین ۴۰ تا ۴۹ سال به انجام می رسد نسبت مبتلاشدن به سرطان سینه پیشرفته کمتر است.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، این مطالعه، نسبت های پایین تری از سرطان سینه در مراحل ۲، ۳ و ۴ را در زنان ۴۰ تا ۴۹ ساله و نسبت های پایین تر مرحله ۲ و ۳ سرطان سینه را در زنان ۵۰ تا ۵۹ ساله از استان هایی که غربالگری سالانه را در زنان در سنین ۴۰ تا ۴۹ سالگی انجام داده اند، نشان داده است.
دکتر «آنا ویلکینسون»، یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشکده پزشکی اوتاوا کانادا، اظهار داشت: «این نخستین مطالعه کانادایی است که نشان داده است سیاست های غربالگری زنان ۴۰ تا ۴۹ ساله بر زنان ۵۰ تا ۵۹ ساله تاثیر می گذارد. خانمهایی که در دهه ۴۰ خود غربالگری نمی شوند، در دهه ۵۰ خود با سرطان سینه در مراحل بعدی مواجه می شوند. این به معنای درمان فشرده تر برای این زنان نسبت به زمانی است که سرطان آنها در مراحل اولیه تشخیص داده شود.»
محققان، داده های ۵۵، ۴۹۰ زن بین ۴۰ تا ۴۹ سال و ۵۰ تا ۵۹ سال را از مرکز ثبت سرطان کانادا که بین سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۷ مبتلا به سرطان سینه تشخیص داده شده بودند، بررسی کردند.
نویسندگان دریافتند از زمانی که دستورالعمل های کانادا در سال ۲۰۱۱ برای سفارش به عدم نیاز غربالگری زنان ۴۰ تا ۴۹ تغییر یافت، ۱۳.۶ درصد در بروز مرحله ۱ سرطان سینه و ۱۲.۶ درصد افزایش در مرحله ۲ برای زنان در دهه چهل سالگی مشاهده شده است. برای زنان دهه پنجاه سال، بروز مرحله ۲ در مدت مشابه ۳.۱ درصد افزایش پیدا کرده است. در استان هایی که برنامه های غربالگری سازمان دهی شده برای زنان ۴۰ تا ۴۹ ساله را ادامه نداده اند، افزایش ۱۰.۳ درصدی در مرحله ۴ سرطان سینه در زنان ۵۰ تا ۵۹ ساله در طول شش سال مشاهده شد.
مدت زمان زنده ماندن نسبت به مرحله پیشرفته تر سرطان سینه در هنگام تشخیص کاسته می شود. نرخ بقای پنج ساله برای مرحله ۱ سرطان پستان ۹۹.۸٪ در مقایسه با ۲۳.۲٪ برای سرطان های تشخیص داده شده در مرحله ۴ است. چنین نتایجی منجر به سرطان پیشرفته تر و درمان ها و جراحی های فشرده و افزایش مرگ و میر می شود.
محققان تاکید می کنند غربالگری ماموگرافی برای زنان در معرض خطر باید از سن ۴۰ سالگی شروع شود.


منبع:

1401/05/24
09:54:43
5.0 / 5
449
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد