محققان می گویند؛

شاخصهای محیطی ریسک مرگ را پیش بینی می کنند

شاخصهای محیطی ریسک مرگ را پیش بینی می کنند

سلامت باشی: یک مطالعه جدید نشان میدهد که در کنار فشار خون بالا، دیابت و سیگار، عوامل محیطی مانند آلودگی هوا به شدت احتمال مرگ افراد خصوصاً در اثر حمله قلبی و سکته مغزی را پیش بینی می کند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، مطالعه پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک نشان داد که قرار گرفتن در معرض سطوح بالاتر از میانگین آلودگی هوا در فضای باز، خطر مرگ را تا ۲۰ درصد و خطر مرگ ناشی از بیماریهای قلبی عروقی را تا ۱۷ درصد بالا می برد.
استفاده از اجاق های هیزمی یا نفت سفید برای پختن غذا یا گرم کردن خانه که بطور مناسب بوسیله دودکش تهویه نمی شوند، خطر کلی مرگ را به ترتیب ۲۳ درصد و ۹ درصد و خطر مرگ قلبی عروقی را ۳۶ درصد و ۱۹ درصد بالا می برد. زندگی دور از کلینیک های پزشکی تخصصی و نزدیک جاده های شلوغ نیز خطر مرگ را زیاد می کند.
این یافته ها، از داده های بهداشتی شخصی و محیطی جمع آوری شده از ۵۰، ۰۴۵ فرد روستایی ساکن در شمال شرقی منطقه گلستان ایران به دست آمد. همه شرکت کنندگان در این مطالعه بالای ۴۰ سال سن داشتند و موافقت کردند که سلامت شأن در طول بازدیدهای سالانه با محققانی که از سال ۲۰۰۴ کارشان را شروع کردند، بررسی شود.
محققان می گویند آخرین تحقیقات آنها نه فقط عوامل محیطی را که بیشترین خطر را برای سلامت قلب و سلامت کلی دارند، شناسایی می کند، بلکه شواهد علمی بسیار بیشتری را از افراد در کشورهای با درآمد کم و متوسط نشان میدهد.
در مقایسه با افرادی که دسترسی سهل تری به خدمات پزشکی تخصصی دارند، افرادی که دورتر از کلینیک هایی با لابراتوار های کاتتریزاسیون که قادر به باز کردن انسداد شریان های گرفتگی هستند، زندگی می کنند، به ازای هر ۱۰ کیلومتر مسافت، ۱ درصد در معرض خطر مرگ قرار دارند. در گلستان بیشتر مردم بیش از ۸۰ کیلومتر دورتر از چنین امکانات مدرن زندگی می کنند.
نتایج مطالعه همین طور نشان داد که یک سوم شرکت کنندگان در مطالعه که در فاصله ۵۰۰ متری یک جاده اصلی زندگی می کردند، ۱۳ درصد با افزایش ریسک مرگ روبرو بودند.
«راجش ودانتان»، نویسنده ارشد این مطالعه، می گوید: «مطالعه ما نقش عوامل محیطی کلیدی آلودگی هوای داخل / خارج، دسترسی به خدمات بهداشتی مدرن، و نزدیکی به جاده های پر سر و صدا و آلوده را در همه علل مرگ و میر، به ویژه موارد ناشی از بیماریهای قلبی عروقی نشان میدهد.»
محققان می گویند: «این نتایج فرصت جدیدی را برای سیاست گذاران سلامت نشان میدهد تا با کاهش تأثیر عوامل خطر محیطی مانند آلودگی هوا بر سلامت قلب و عروق، بار بیماری را در جوامع خود کاهش دهند.»
طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، یک چهارم تمام مرگ و میرها در سرتاسر جهان هم اکنون ناشی از عوامل محیطی، همچون کیفیت پایین هوا و آب، نبود سرویس بهداشتی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی است.


منبع:

1401/04/08
11:31:22
5.0 / 5
402
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد