به بهانه هفته حمایت از بیماران هموفیلی؛

علایم اختلالات انعقادی خون در كودكان را جدی بگیرید

علایم اختلالات انعقادی خون در كودكان را جدی بگیرید

به گزارش سلامت باشی معاون بیمارستان طالقانی تهران،  بیماری هموفیلی را شایع ترین اختلال خونریزی دهنده ارثی دانست و اظهار داشت: این بیماری در فرم شایع نوع A كه هشتاد درصد موارد را تشكیل می دهد، به سبب یك موتاسیون در ژن فاكتور VIII روی كروموزومX بوجود می آید و  در سایر موارد هموفیلی موتاسیون در محل ژن فاكتور مربوطه رخ می دهد.


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، دکتر مهشید مهدی زاده به مناسبت هفته پشتیبانی از بیماران هموفیلی، اظهار نمود: بطور کلی هموفیلی به سبب کمبود فاکتورIX VIII یاXI بروز میکند، ولی کمبود ارثی سایر شاخصهای انعقادی که تحت عنوان اختلالات خون ریزی دهنده نادر طبقه بندی می شوند نیز علایم نسبتاً مشابهی با این بیماری دارند.
معاون آموزشی بیمارستان طالقانی با اعلان اینکه هموفیلی نوعA معمولاً در پسربچه ها تا سن یک سالگی به دنبال عمل ختنه یا تزریق واکسن، خودرا نشان می دهد، اضافه کرد: این نوع از بیماری وابسته به جنس است و به ندرت در دختران دیده می شود. علامت شایع این اختلال، تورم مچ پا به دنبال نخستین قدم های کودک است.
بگفته دکتر مهدی زاده، سایر اختلالات خون ریزی دهنده در اثر کمبود شاخصهای انعقادی در هر دو جنس دیده می شود.
مهدی زاده درباره نتایج بروز این بیماری در افراد، گفت: در بیماری هموفیلی شدید، خون ریزی خودبخودی یا با ضربه کم در داخل مفاصل اتفاق می افتد که این امر در نهایت موجب لطمه مفصل مربوطه می شود. از طرفی تقویت عضلات بویژه در اندام تحتانی به کاهش تخریب مفصل زانو و سایر مفاصل کمک می نماید.
این فوق تخصص خون و آنکولوژی کودکان از امکان تشخیص هموفیلی نوع A پیش از تولد جنین پسر آگاهی داد و اضافه کرد: آموزش به بیمار برای تشخیص خونریزی ناشی از اختلالات انعقادی، درمان در منزل و مراجعه به موقع به مراکز درمانی، آموزش به بیمار جهت مراقبت های حمایتی شامل مراقبت اورژانسی، واکسیناسیون و کنترل وزن، تأسیس و تقویت مراکز جامع هموفیلی تمهیدات لازم جهت تهیه داروی سالم و آموزش پزشکان جهت شناخت به روز بیماری و روش های درمان و توسعه امکانات تشخیصی پیش از تولد همچون اقداماتی است که می تواند در پیش گیری از بروز این اختلال جلوگیری کند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، هفته پشتیبانی از بیماران هموفیلی از یکم مرداد ماه شروع شده و به مدت یک هفته تا هفتم مرداد ماه ادامه دارد.
منبع:

1399/05/05
14:57:07
5.0 / 5
1885
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد