یافته محققان آلمانی؛

ورزش منظم از مبتلاشدن به کبد چرب پیشگیری می کند

ورزش منظم از مبتلاشدن به کبد چرب پیشگیری می کند

ورزش نه تنها باعث تقویت عضلات می شود، بلکه می تواند از ایجاد کبد چرب هم پیشگیری کند.به گزارش سلامت باشی به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، در سراسر جهان از هر چهار نفر یک نفر از بیماری کبد چرب غیرالکلی رنج می برد. افراد مبتلا اغلب به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند و همین طور با افزایش ریسک ابتلاء به سیروز کبدی و بیماریهای قلبی عروقی روبرو هستند.
علاوه بر این، بیماری کبد چرب غیرالکلی با افزایش مرگ و میر هم راه است. عدم تعادل بین انرژی دریافتی و مصرف آن، بعنوان علت این بیماری مورد بحث قرار می گیرد. این شرایط منجر به رسوب چربی در کبد می شود و به مرور زمان عملکرد میتوکندری را مختل می کند که هر دو از شاخصهای پرخطر ایجاد مقاومت به انسولین کبدی و التهاب کبدی هستند.
برای پیشگیری و درمان بیماری کبدچرب، اصلاح سبک زندگی با افزایش فعالیت بدنی سفارش می شود.
اینکه تا چه اندازه ورزش منظم سازگاری کبد را با افزایش دریافت انرژی تغییر می دهد و این که ماهیچه های اسکلتی چه نقشی در این پروسه دارند توسط پژوهشگران دانشگاه توبینگن آلمان بررسی گردید.
در این مطالعه، موش ها با رژیم غذایی پرانرژی تغذیه شدند. تعدادی از موش ها نیز آموزش منظم تردمیل را دریافت نمودند. بعد از شش هفته، پژوهشگران کبد و ماهیچه های حیوانات را از نظر تغییرات در رونوشت، پروتئوم میتوکندری، ترکیب چربی و عملکرد میتوکندری بررسی کردند.
نتایج نشان داد که ورزش، آنزیم های مهم تجزیه گلوکز و فروکتوز در کبد و همین طور متابولیسم پیروات میتوکندری را تنظیم می کند. به این ترتیب، سنتز لیپید می تواند کم شود و در نتیجه، چربی کمتری در کبد ذخیره می شود و لیپیدهای خاصی مانند گونه های دی اسیل گلیسرول کاهش پیدا می کند. علاوه بر این، کنترل گلوکز در موش های تحت ورزش بهبود یافت و افزایش ظرفیت تنفسی عضلات اسکلتی، فشار متابولیکی در کبد را کم می کند.


منبع:

1400/10/06
10:33:35
5.0 / 5
1039
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد