تهدید دارویی سال 2050 را بشناسید

تهدید دارویی سال 2050 را بشناسید

خراسان رضوی دانشمندان اخطار دادند که بدون تغییر مسیر کنونی، وجود چندین عفونت باکتریایی مقاوم به آنتی بیوتیک تا سال ۲۰۵۰ می تواند فاجعه بار شود.


به نقل از ارث، بول، استادیار دانشگاه تگزاس در آرلینگتون در مورد مکانیسم های دفاعی اسینتوباکتر بومانی (Acinetobacter baumannii)، باکتری رایج در بیمارستان ها تحقیق می کند.
گونه باکتری A. baumannii سبب عفونت در تمام بدن (زخم ها، خون، سیستم تنفسی و مجاری ادراری) انسان می شود البته در شرایط عادی این عفونت ها با آنتی بیوتیک درمان می شوند. با این وجود، خیلی از گونه های باکتری به آنتی بیوتیک ها ازجمله کارباپنم ها که آنتی بیوتیک های قوی هستند مقاومت نشان می دهند.
پروفسور بول اظهار داشت: در تحقیقات گذشته ما دریافتیم که وقتی A. baumannii درمان آنتی بیوتیکی می شود، پوشش سلولی خویش را تغییر می دهد تا آنتی بیوتیک را برای مدت طولانی تحمل کند. اصلاحات خاص به باکتری ها اجازه می دهد به اندازه کافی زنده بمانند تا مقاومت آنتی بیوتیکی واقعی بدست آورند و منجر به شکست درمان آنتی بیوتیکی شود و این مورد در مدت ۲۴ ساعت بعد از قرار گرفتن در معرض آنتی بیوتیک رخ می دهد.
گروه پروفسور بول به بررسی این مورد پرداخت که چگونه آنزیم ها می توانند پوشش سلولی را تغییر دهند و منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی شوند.
تابحال محققان دریافته اند که آنزیم های L و D-transpeptidase پوشش سلولی را تغییر می دهند و به باکتری اجازه می دهند به اندازه کافی زنده بماند تا مقاومت آنتی بیوتیکی واقعی ایجاد نماید.
بررسی عوامل مختلف ازجمله دما و pH که سبب تغییر در پوشش سلولی آنزیم ها می شود به دانشمندان اجازه می دهد تا دریابند که مقاومت آنتی بیوتیکی چگونه ایجاد می شود.
محققان اظهار کردند: نتایج بدست آمده ما را به درک این مورد نزدیکتر می کند که چگونه تغییرات پوشش سلولی باکتری ها را مقاوم می کند و مقاومت باکتریایی به سرعت از توسعه آنتی بیوتیک های جدید پیشی می گیرد.
منبع:

1400/09/06
21:06:03
5.0 / 5
967
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان سلامت باشی
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد