سن افراد تعیین کننده میزان تولید آنتی بادی است

سن افراد تعیین کننده میزان تولید آنتی بادی است

خراسان رضوی همچنان واکسن های کووید 19 میان افرادی که به کارایی آن شک دارند، بحث و جدل ایجاد کرده، دانشمندان تلاش می کنند به یک سوال مهم پاسخ دهند که با واکسیناسیون و یا با عفونت طبیعی به کووید 19 آنتی بادی های بیشتری تولید می شود یا خیر؟به نقل از نیوز، پژوهشگران دانشگاه مونترال کانادا همزمان با درک این که واکسن های کووید در ایجاد دفاع در مقابل ویروس بهتر عمل می کند، به کشف شگفت انگیزی دیگری رسیدند.

محققان اظهار کردند: افراد مسن آنتی بادی های بیشتری نسبت به بیماران جوان تر تولید می کنند.

نتایج مطالعات نشان می دهد افرادی که واکسن فایزر یا آسترازنکا دریافت می کنند، در مقایسه با افرادی که بوسیله بهبودی از ویروس، آنتی بادی دارند، بطور قابل توجهی سطوح بالاتری از آنتی بادی های کووید در خون خود دارند. این آنتی بادی های واکسن همین طور توانایی مبارزه با نوع دلتای کووید را نشان داد.

محققان جویلی پلتیر و ژان فرانسوا ماسون این رابطه را در یک گروه خاص بررسی کردند؛ افراد مبتلا به کووید که نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارند.

این گروه ۳۲ بزرگسال کانادایی مبتلا به کووید مثبت را بین ۱۴ تا ۲۱ روز بعد از تشخیص کووید مورد بررسی قرار دادند.

محققان خاطرنشان کردند: مطالعه آنان در سال ۲۰۲۰ پیش از ظهور خیلی از سویه های اخیر کووید مانند انواع بتا، دلتا و گاما انجام شد.

ماسون اظهار نمود: همه افرادی که آلوده شده بودند، آنتی بادی تولید کردند اما افراد مسن بیشتر از بزرگسالان زیر ۵۰ سال آنتی بادی داشتند. علاوه بر این ۱۶ هفته بعد از تشخیص، آنتی بادی ها همچنان در جریان خون آنان وجود داشت.واکسن ها محافظت ۲ برابری در موارد خفیف ایجاد می کنند

نتایج نشان میدهد که آنتی بادی های «بومی» که از مبارزه با عفونت کووید به دست می آید نیز قادر به تشخیص انواع ویروس سارس کوو ۲ است. با این وجود پژوهشگران دریافتند که این آنتی بادی نسبت به آنتی بادی های واکسن ضعیف تر عمل می کند و ۳۰ تا ۵۰ درصد اثربخشی خودرا از دست می دهد.

پلتیر اظهار داشت: نتیجه ای که ما را بیش از همه شگفت زده کرد، این بود که آنتی بادی های طبیعی تولید شده توسط افراد آلوده ۵۰ سال و بالاتر نسبت به بزرگسالان زیر ۵۰ سال محافظت بیشتری ارائه نمود.

وی توضیح می دهد: این نتایج با اندازه گیری ظرفیت آنتی بادی ها برای مهار بر هم کنش پروتئین سنبله نوع دلتا با گیرنده ACE-۲ در سلول های انسانی مشخص شد و این پدیده با سایر سویه ها مشاهده نشد.

محققان افزودند: وقتی یک فرد واکسینه شده به کووید ۱۹ خفیف مبتلا می شود، سطح آنتی بادی وی در مقایسه با افراد واکسینه نشده مبتلا به کووید ۲ برابر می شود. تلفیقی از آنتی بادی های واکسن و آنتی بادی های طبیعی بهتر می تواند از حمله ویروس به ژن ACE-۲ که سارس کوو ۲خود را به آن متصل می کند، پیشگیری کند.

ماسون می گوید: اما جالب تر این است نمونه هایی از یک فرد جوان تر از ۴۹ سال به دیت آمده که مبتلاشدن به عفونت در وی برخلاف واکسیناسیون، آنتی بادی هایی برای مهار تعامل اسپایک ACE-۲ تولید نکرده است؛ بدین سبب نتیجه می گیریم واکسیناسیون محافظت در مقابل نوع دلتا را میان افرادی که قبلا توسط سویه بومی آلوده شده بودند را بیشتر می کند.

نتایج این تحقیق در نشریه Scientific Reports انتشار یافته است.
1400/08/19
12:34:53
5.0 / 5
974
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد