کشتارگاه دلتا

کشتارگاه دلتا

سلامت باشی: کرونا در کشور بیداد می کند؛ ابتلاها خانوادگی است و بیماران زیادی در جستجوی بیمارستان و دارو سرگردانند؛ روند تصاعدی مرگها هم روزگار تلخی را برای هموطنان رقم زده و شمار بیماران بدحال در ICU، از وضعیت اسفناکی در ایام پیش رو حکایت دارد...


به گزارش سلامت باشی به نقل از ایسنا، هر چند که قبل از این وزیر بهداشت بارها از نحوه مدیریت کرونا در کشور سخن گفته و آنرا الگویی برای کشورهای دیگر خوانده بود؛ اما بیشتر از یک ماه است که سویه "دلتا" با سرعت هر چه تمام در کشور درحال پیشتازی و جابجایی رکوردهاست؛ بطوریکه روز گذشته با بیان ۵۸۸ مرگ رسمی، از سیاه ترین روزهای کرونائی کشور از شروع پاندمی تا کنون بود.
این درحالیست که چند روزی است شمار مبتلایان شناسایی شده نیز مدام رکورد میزند و به ۴۰ هزار مبتلا در روز رسیده ایم و از جانب دیگر افزایش شمار بیماران بدحال در بخش های ویژه بیمارستانها حکایت از وضعیتی هولناکتر از مرگهای کرونائی در ایام آتی دارد؛ بطوریکه طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، هم اکنون ۶ هزار و ۵۶۱ نفر از هموطنانمان در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند. در این میان فایلهای صوتی و تصویری انتشار یافته از طرف پزشکان و پرستاران و همین طور بیماران و همراهان آنها از وضعیت بیمارستانها و انبوه بیماران و حتی زمین خوابی بیماران در بیمارستانها، بر شدت نگرانی ها افزوده است و نمی توان آینده خوبی را در چنین شرایطی متصور شد.
بیمارستانها اشباع و بیماران در جستجودر حال حاضر ظرفیت های بیمارستانی اشباع و تخت های ICU هم پُر است؛ بیماران زیادی در جستجوی بیمارستان هستند و سامانه جایابی ۶۰۷۰ هم در خیلی از موارد پاسخگوی بیماران نیست؛ کمبود داروهایی نظیر فاویپیراویر و رمدسیویر و حتی سرم تزریقی هم مزیدی بر علت شده و بیماران و همراهنشان سرگردان این داروخانه و آن داروخانه در جستجو هستند؛ موضوعی که سازمان غذا و دارو، افزایش چهار برابری مصرف رمدسیویر و اعتراض تولیدکنندگان سرم تزریقی به مجلس برای عدم واردات را توجیهی برای تعدادی از این کمبودها اعلام نموده است.
رنج مضاعف بیماران برای "رمدسیویر"از طرف دیگر دارویی نظیر رمدسیویر که در کرونا و بسته به شرایط بیمار، بسیار پرتجویز است و بطور معمول برای هر بیمار شش دوز از آن تجویز می شود؛ با قیمتی بیش از یک میلیون و حتی بالاتر به فروش می رسد و همین موضوع رنجی مضاعف را برای بیماران به همراه داشته است؛ این درحالیست که در وضعیت فعلی اغلب ابتلاها خانوادگی است و گاها در یک خانواده، چند نفر همزمان مبتلا شده و نیاز به دارو و درمان دارند و باتوجه به ظرفیت تکمیل بیمارستانها، بیماران خود دارو را تهیه کرده و روزانه جهت تزریق به مراکز و کلینیک های درمانی مراجعه میکنند. البته قبل از این وزیر بهداشت اعلام نموده بود که رمدسیویر تحت پوشش بیمه قرار گرفته است تا بیماران با خیالی آسوده تر روند درمانی خودرا طی کنند.
در هر حال سویه بسیار مسری دلتا در جهان همچنان می تازد و آمار جهانی کرونا حاکی از آنست که مجموع مبتلایان به بیماری «کووید-۱۹» ناشی از کروناویروس جدید در جهان تا حالا به ۲۰۴ میلیون و ۱۵۶ هزار و ۷۵۸ نفر رسیده و مرگ چهار میلیون و ۳۱۶ هزار و ۴۱۲ نفر بر اثر مبتلاشدن به این بیماری نیز تأیید شده است.
بیش از ۹۴هزار جانباخته در ایراندر ایران نیز مجموع جان باختگان این بیماری به ۹۴ هزار و ۶۰۳ نفر رسیده و تا کنون ۴ میلیون و ۱۹۹ هزار و ۵۳۷ نفر نیز به این بیماری مبتلا شده اند که ۳ میلیون و ۵۶۵ هزار و ۵۷۵ نفر از آنها بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.
دام "دلتا" و ازدحام در قبرستانهادر هر حال کشور این روزها در دام "دلتا" گیر افتاده و به اذعان مسئولان، آمار کشته ها از آنچه که اعلام می شود بالاتر است. ازدحام اجساد در قبرستانها بیداد می کند و بنظر می رسد ویروس عملا از کنترل خارج شده است. در این میان اما در سطح شهر همه چیز عادی است و ظاهرا کرونائی وجود ندارد؛ تعداد افرادی که ماسک نمی زنند در سطح شهر به وفور زیاد است و خبری از فاصله اجتماعی و اجرای پروتکل هم نیست؛ ظاهرا به مرگ عادت کرده ایم و جان آدمها هم به عدد کاهش پیدا کرده است.
لزوم توقف کارخانه تولید بیماراوضاع تا حدی بحرانی است که پیش از اختتام کار دولت دوازدهم، روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور به رئیس جمهور نامه نوشتند و هشدار دادند که ظرفیت جسمی و روانی کارکنان سیستم سلامت در تمام عرصه ها به حد اشباع نزدیک شده و در این شرایط خطرناک، بی توجهی آشکار نسبت به محدودیت ها و دستورالعمل های بهداشتی و فقدان عزم جدی برای توقف کارخانه تولید بیمار در صحنه عمومی سبب احساس تنهایی، بی پناهی و فرسودگی مضاعف در مدافعان سلامت خواهد شد.
درخواستی که رای نیاوردپس از آن نیز دکتر سعید نمکی - وزیر بهداشت در آخرین روز کاری دولت دوازدهم، در نامه ای خطاب به رهبر معظم انقلاب ضمن تشریح وضعیت بیماری در کشور و هشدار نسبت به تاب آوری مدافعان سلامت، تعطیلی دو هفته ای و بکارگیری نیروهای نظامی و انتظامی و برخورد با پروتکل شکنان را خواهان شد؛ درخواستی که بعد از طرح در ستاد کشوری کرونا، از طرف وزیر کشور منتفی و اعلام گردید که "بنا شده بررسی دقیق تری صورت گیرد و در ایام آینده در ستاد همه مباحث مطرح شود و بعد از آن تصمیم گیری نماییم. "

احتمال طولانی شدن پیک پنجم
از طرف دیگر، کارشناسان هشدار می دهند که پیک پنجم بسیار شدید می باشد و شاید تعداد روزهایی که در پیک به سر می بریم، نسبت به پیک چهارم افزایش یابد و حتی هنوز هم پیش بینی از روزهای آینده این پیک و ویروس دلتا متصور نیستند؛ اما در عین حال تاکید آنست که اگر بخواهیم تعداد مبتلایان و مرگ و میر را کمتر نماییم، باید رعایت و اجرای پروتکل ها جدی گرفته شود. در غیر این صورت اگر به همین منوال افزایش مراجعه سرپایی و بستری را داشته باشیم، قاعدتا باید انتظار افزایش مرگ و میر را هم داشته باشیم؛ بطوریکه برخی بالای ۶۰۰ کشته در روز را پیش بینی کرده اند.
سقوط رعایت پروتکلها به زیر ۳۸ درصداز مدیریت هوشمند کرونا چه خبر؟این در شرایطی است که بگفته حریرچی – معاون کل وزارت بهداشت، رعایت دستورالعمل های بهداشتی به زیر ۳۸ درصد سقوط کرده است و ۶۲ درصد دستورالعمل ها هم رعایت نمی گردد. همین طور در ۴ استان رعایت پروتکل ها به زیر ۲۵ درصد رسیده است و در ۲۳ استان پوشش ماسک در اماکن عمومی کمتر از ۵۰ درصد است. بر این اساس می توان اظهار داشت که در یک کلام اجرای شیوه نامه ها وپروتکلهای ضد کرونا در کشور با مشکل روبروست؛ بطوریکه از طرح جامع مدیریت هوشمند کرونا، نظارتها و جرایم بازدارنده ای که قبل از این و در سال قبل به تصویب رسید و به اجرا گذاشته شد، خبری نیست؛ طرحی که مکررا هم اعلام گردید نیازمند اصلاح است و با گذشت زمان هم از یادها رفت و تکلیف آن هم هنوز مشخص نیست.
از طرف دیگر طبق نظر کارشناسان، بی شک اگر روند واکسیناسیون در کشور با تاخیر مواجه نبود و دراین زمینه فرصت سوزی نمی شد و به قول مسئولان وزارت بهداشت گرفتار بد عهدی خارجی ها در ارسال واکسن نبودیم، قاعدتا حالا گرفتار چنین وضعی نبودیم.
ادامه پیشتازی کرونا در ایران تا یک ماه و نیم آیندهاین درشرایطی است که به اذعان حریرچی؛ پیش بینی چندین مرجع بین المللی این است که تا یک ماه آتی تعداد موارد مبتلاشدن در کشور بالا خواهد رفت و تا یک ماه و نیم آینده موارد مرگ هم صعودی خواهد بود.
کرونا منتظر نمی مانددر هر حال باتوجه به شرایط روزهای اخیر و رکوردهای پی در پی کرونا و هشدارهای سازمانهای بین المللی، بی شک مدیریت کرونا در کشور نیازمند اقدامی جدی و حاکمیتی است. بتازگی ابراهیم رییسی – رئیس جمهور از طرح تحول جامع مقابله با کرونا آگاهی داده و تاکید کرده که طرح جامع تحول در نحوه مقابله با ویروس کرونا با بهره گیری از تجربیات یک سال و نیم اخیر کشور در کمیته ویژه ای تدوین و در دستور کار جلسه ستاد ملی قرار خواهد گرفت. این درحالیست که بی شک شرایط فعلی کرونا در کشور نیازمند اقدامی فوری و ضرب الاجلی است و هرگونه تاخیری دراین زمینه، قاعدتا افزایش ارتفاع موج بیماری و مشکل تر شدن شرایط و جان باختن شمار بیشتری از هموطنان را به دنبال خواهد داشت.
هرچند که رئیس جمهور روز گذشته در تماس تلفنی با وزیر بهداشت جهت استفاده از همه ظرفیت های موجود جهت تسریع در کنترل ویروس کرونا و درمان بیماران دستورات لازم را صادر کرد؛ اما از اقدامات عملی و جزئیات این دستورات خبری در دسترس نیست. ضمن آنکه سعید نمکی نیز روز گذشته در نامه ای به رئیس جمهور ضمن اشاره به وضعیت بیماری کرونا در کشور، کاهش سطح رعایت پروتکلها و همین طور در پیش بودن ایام محرم و مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین (ع)، درخواست نمود که" بعنوان رییس محترم ستاد ملی مدیریت کرونا دستور فرمایید به نحو مقتضی اهمیت تاثیرگذاری تجمعات غیر منطبق با پروتکل ها به مقامات ناظر و اجرائی در سطح استانها ابلاغ شود. "
در اختتام و باتوجه به ایام عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) و احتمال برخی تجمعات در این ایام، هشدارهای مسئولان همچون فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران در خصوص قدرت سرایت بالای "دلتا" حتی در فضای باز و با اذعان به سقوط چشم گیر سطح رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور همچون عدم استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی، چند سوال مطرح است؛
مشکل موج آفرینی های مداوم کرونا در ایران کجاست؛ محتوای شیوه نامه ها یا اجرای آنها؟
آیا اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند کرونا متوقف شده است؟
آیا در وضعیت فعلی عملا ویروس از کنترل خارج شده و باید منتظر ماند تا خود فروکش کند؟
وضع فعلی بیماری تا کی ادامه خواهد داشت و با اهمیت ترین اقدامی که باید فوری انجام داد چیست؟ آیا همه مسئولیت ها متوجه مردم است؟
وظایف ستاد کرونا و وزارت بهداشت و نقاط ضعف و قوت آن در مدیریت کرونا کجاست؟
سهم سایر دستگاهها در مدیریت بیماری چیست؟
ضمانت اجرای پروتکل های محرم چیست؟
آیا برای اقدام عاجل ملی در کنترل موج فعلی بیماری، باید تا استقرار وزیر و وزرای جدید منتظر ماند؟
منبع:

1400/05/19
14:04:10
5.0 / 5
1117
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
salamatbashi.ir - مالکیت معنوی سایت سلامت باشی متعلق به مالکین آن می باشد